Warsztaty, wykłady, dyskusje, projekcje filmów, a także wizyty w miejscach ważnych dla Żydów – to niektóre z punktów programu Szkoły Letniej Nauczanie o Holokauście, która we wtorek, po raz dziewiąty, ruszy w Krakowie.
W tygodniowych zajęciach udział weźmie 55 osób, głównie nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych, ale też liderów organizacji pozarządowych i studentów zajmujących się tematyką żydowską.
„Największy nacisk kładziemy na zajęcia praktyczne. Chcemy pokazać nauczycielom, jak przy użyciu źródeł tekstowych, filmowych, fotograficznych, pracować z uczniami. Z kolei blok merytoryczny Szkoły Letniej wypełnią wykłady o historii Holokaustu, dziejach Żydów w Polsce, o judaizmie, o tożsamości żydowskiej” – powiedziała PAP koordynatorka Szkoły Letniej Katarzyna Kopff-Muszyńska.
Większość zajęć odbędzie się w zamku w Przegorzałach, gdzie siedzibę ma Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskigo. Uczestnicy zajęć zwiedzą także miejsca, w których obecni byli Żydzi. W Krakowie będzie to przede wszystkim Kazimierz, dawna żydowska dzielnica. Nie zabraknie wizyt w takich instytucjach jak Żydowskie Muzeum Galicja i Fabryka Emalia Oskara Schindlera.
Uczestnicy zajęć zwiedzą miejsca, w których obecni byli Żydzi. W Krakowie będzie to przede wszystkim Kazimierz, dawna żydowska dzielnica. Nie zabraknie wizyt w takich instytucjach jak Żydowskie Muzeum Galicja i Fabryka Emalia Oskara Schindlera.
Podczas jednodniowego wyjazdu do Oświęcimia, uczestnicy Szkoły Letniej zwiedzą dawny obóz koncentracyjny i zagłady. „Będzie to zwiedzanie niestandardowe, pogłębione, mające zwrócić uwagę nauczycieli, w jaki sposób powinni przygotować młodzież do wizyty w tym miejscu. Pedagodzy dowiedzą się np. że wyjazdu do Auschwitz-Birkenau nie można określać jako wycieczki” – mówiła koordynator.
W Oświęcimiu grupa zatrzyma się także na wykłady w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży oraz w Centrum Żydowskim. W tym roku swoją historię opowie urodzony we Lwowie, a mieszkający w Izraelu, historyk prof. Shimon Redlich.
Szkoła Letnia Nauczanie o Holokauście od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. W tym roku wpłynęło ok. 150 zgłoszeń, z czego ok. 40 nadesłały osoby z Ukrainy. „To sygnał, że na Wschodzie, gdzie mało mówi się o Holokauście, jest ogromne zainteresowanie tą tematyką. Będziemy się starali w przyszłości tak opracować program, aby większej liczbie osób ze Wschodu umożliwić udział zajęciach w Szkole Letniej” – powiedziała PAP koordynator i dodała, w tym roku zakwalifikowano tylko trzy osoby z Ukrainy, oraz po jednej z Rosji i Azerbejdżanu.
Wykładowcami podczas Szkoły Letniej są polscy i zagraniczni eksperci, nauczyciele akademiccy oraz współpracownicy muzeów i miejsc pamięci. Zaproszenie do udziału w tegorocznej edycji programu przyjęli m.in. prof. Michael Berenbaum, prof. Jan Tomasz Gross, prof. Zdzisław Mach, prof. Wiesław Kozub-Ciembroniewicz, prof. Jonathan Webber, prof. Andrzej Żbikowski, dr Jolanta Ambrosewicz-Jacobs, dr Joanna Preizner, dr hab. Dariusz Libionka, dr Piotr Trojański, dr Bartosz Kwieciński.
Szkołę Letnią Nauczanie o Holokauście organizuje Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z Illinois Holocaust Museum and Education Center, Yad Vashem, Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, Ukraińskim Centrum Studiów nad Holokaustem w Kijowie, Międzynarodowym Domem Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu oraz Centrum Żydowskim w Oświęcimiu.
Głównym sponsorem IX Szkoły Letniej Nauczanie o Holokauście jest organizacja działająca na rzecz odszkodowań ocalałym z Holokaustu - Conference on Jewish Material Claims Against Germany. Program wsparli finansowo także Fundusz Michaela H. Traisona dla Polski oraz osoby prywatne.
Patronem medialnym tegorocznej edycji jest portal historyczny dzieje.pl, prowadzony przez Polską Agencję Prasową i Muzeum Historii Polski. (PAP)
bko/ ls/