Opowiadanie o historii musi mieć oparcie w źródłach archiwalnych. Cieszymy się, że dzięki współpracy z MEiN będzie możliwa edukacja archiwalna – powiedział podczas czwartek naczelny dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk inaugurując konkurs skierowany do uczniów.
"Chcemy zacząć od zaproponowania uczniom pomocy przy budowaniu własnych drzew genealogicznych, a później poszerzyć ich wiedzę o dokumentach i archiwach. Celem jest zwiększenie wiedzy uczniów o znaczeniu dokumentu w codziennym życiu" – powiedział dr Paweł Pietrzyk. Podkreślił, że sieć archiwów państwowych ma obowiązek prowadzenia edukacji archiwalnej i prowadzi coraz więcej działań wśród najmłodszych. "Są to lekcje archiwalne i pokazy. Archiwa Państwowe to dobre miejsce do mówienia, że historia to nie coś, co jest w książkach, ale ma swoją podstawę w archiwach" – dodał szef Archiwów Państwowych.
Projekt AAN realizowany jest we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Podczas konferencji wiceminister MEiN dr Tomasz Rzymkowski powiedział, że "zrozumienie historii narodu bez historii rodzin jest niemożliwe". Jego zdaniem konkurs przygotowany we współpracy z AAN ma na celu nie tylko poznanie sposobów badania historii własnych rodzin, ale również pozyskanie umiejętności krytycznego korzystania z różnego rodzaju źródeł. "Jest to umiejętność niezwykle potrzebna we współczesnym świecie" – dodał. Zdaniem wiceministra Rzymkowskiego efektem konkursu będzie stworzenie "społecznej sieci", której fundamentem będą drzewa genealogiczne przygotowane przez uczniów z całej Polski.
Zdaniem dyrektor Archiwum Państwowego w Warszawie Moniki Jurgo-Puszcz ważnym celem ogłoszonego konkursu jest zachęcenie do zacieśnienia kontaktów rodzinnych. Dodała, że termin ogłoszenia konkursu jest nieprzypadkowy, ponieważ Święto Wszystkich Świętych oraz zbliżające się Boże Narodzenie będą okazją do uzupełnienia wiedzy o swoich przodkach, między innymi poprzez rozmowy przedstawicieli najmłodszych pokoleń z dziadkami i pradziadkami.
Konkurs realizowany będzie w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej prowadzonego przez Archiwa Państwowe od 2018 roku i obejmującego całą Polskę. W jego ramach prowadzone są liczne szkolenia, konkursy i programy edukacyjne poświęcone problematyce archiwistyki rodzinnej, konserwacji, oraz budowaniu świadomości i wrażliwości na dokumentację historyczną. Celem projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej jest połączenie narodowej oraz prywatnej historii i uwydatnianie roli nieznanych szerzej osób, rodzin, rodów i lokalnych społeczności w budowaniu polskiej tożsamości i kultury.
Więcej informacji o konkursie pojawi się w najbliższych dniach na stronach Archiwum Akt Nowych.
Finał konkursu odbędzie się 15 maja 2022 r. na Zamku Królewskim w Warszawie. (PAP)
Autor: Michał Szukała
szuk/ aszw/