W dniach 11-13 kwietnia 2012 r., w godzinach 10.00–13.00 w Centrum Edukacyjnym IPN, przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie odbywać się będą warsztaty dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych pt. "Golgota Wschodu", połączone z projekcją filmu "The Officer’s Wife" ( "Żona Oficera", USA 2010 r.) w reżyserii Piotra Uzarowicza. Autor filmu jest wnuki em Mieczysława Uzarowicza, oficera zamordowanego w Twerze. Niezwykle wzruszająca historia poświęcona nie tylko ofiarom Zbrodni Katyńskiej, lecz także ich rodzinom.
Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy. Zapisy na warsztaty prowadzi Anna Klimowicz, tel. 22 576 30 07, anna.klimowicz@ipn.gov.pl.
Serdecznie zapraszamy!
Oficjalny spot filmu:
http://www.youtube.com/watch?v=-ZlGZHZ_BIs
Warsztaty towarzyszą III Przeglądowi Filmowemu „Echa Katynia”, zorganizowanemu przez Biuro Edukacji Publicznej IPN
Projekcje filmów odbywać się będą w dniach 11-13 kwietnia 2012 r. o godzinie 17.00 w Centrum Edukacyjnym IPN przy ul. Marszałkowskiej 21/25, w Warszawie. Tuż po emisji odbędą się dyskusje panelowe z udziałem reżyserów, historyków, dziennikarzy, naukowców z Polski i zagranicy. Wstęp na pokazy i dyskusje wolny.
Przegląd zacznie się w środę 11 kwietnia od projekcji dwóch filmów. Pierwszy, Katyń – 70 lat później w reżyserii Haliny Samojłowej, powstał w 2010 roku na Białorusi. Porusza przede wszystkim kwestię tzw. białoruskiej listy katyńskiej, która wciąż nie została ujawniona. Drugim będzie rosyjski film Swiatyje – Żertwy Butowskogo poligona (Święci – ofiary poligonu w Butowie) w reżyserii Aleksandra Kuprina. Opowiada o podmoskiewskim poligonie strzeleckim NKWD, zwanym „rosyjską Golgotą”. Film otrzymał nagrodę specjalną Dyrektora Biura Edukacji Publicznej IPN za uczczenie pamięci ofiar masowych mordów NKWD.12 kwietnia zostanie pokazany film produkcji ukraińskiej Złoty Wrzesień. Kronika Galicji 1939–1941 w reżyserii Tarasa Chymicza. Ten fabularyzowany film dokumentalny opowiada o radzieckiej okupacji Lwowa w latach 1939–1941.
W piątek 13 kwietnia widzowie będą mogli zobaczyć ukraiński obraz pt. Katyń. Listy z raju w reżyserii Bohdana Korobczenki. Autorzy postanowili pokazać współczesnych mieszkańców okolic Katynia, których wiedza o popełnionej tam zbrodni jest bardzo nikła bądź też zafałszowana – twierdzą, że zbrodni dokonali Niemcy.
Szczegółowe informacje na temat III Przeglądu Filmowego „Echa Katynia” w linku:
http://ipn.gov.pl/portal/pl/868/19646/3_przeglad_filmowy_Echa_Katynia__Warszawa_1113_kwietnia_2012.html