Historię białostockich Żydów, realia życia w getcie a także przebieg powstania w białostockim getcie poznają dzieci i młodzież, biorący udział w warsztatach "Byliśmy, jesteśmy, będziemy". To nowa oferta edukacyjna Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.
Przed II wojną światową w Białymstoku mieszkało około 50 tys. Żydów, a miasto było znaczącym ośrodkiem kultury i religii żydowskiej. Z tej społeczności, po powstaniu w białostockim getcie w 1943 roku i wywózkach do obozów, ocalało zaledwie kilkaset osób.
Jak powiedział w piątek na konferencji prasowej dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej Roberto Skolmowski, warsztaty mają pomóc młodym ludziom w poszukiwaniu ich korzeni, a także w uświadomieniu swojej tożsamości.
Przed II wojną światową w Białymstoku mieszkało około 50 tys. Żydów, a miasto było znaczącym ośrodkiem kultury i religii żydowskiej. Z tej społeczności, po powstaniu w białostockim getcie w 1943 roku i wywózkach do obozów, ocalało zaledwie kilkaset osób.
Warsztaty "Byliśmy, jesteśmy, będziemy" skierowane są do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Oparte są na radiowym słuchowisku opowiadającym o życiu w białostockim getcie a także o powstaniu w tym getcie, które wybuchło 16 sierpnia 1943 roku. Do pracy wykorzystywane są też zdjęcia białostockich Żydów udostępnione przez Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie. Warsztaty dopasowane są do wieku i wiedzy uczestników.
Małgorzata Rusiłowicz, edukatorka i autorka projektu, mówiła, że warsztaty mają nauczyć dzieci przede wszystkim tolerancji oraz szacunku do innych. Dodała, że młodzi ludzie mają bardzo małą wiedzę na temat historii miasta, często się dziwią, że w Białymstoku mieszkali kiedyś Żydzi, nie wiedzą co to getto, ani co stało się ludnością żydowską w trakcie II wojny światowej.
Podczas warsztatów dzieci i młodzież dowiadują się o historii Żydów w mieście, poznają takie pojęcia jak Holokaust, getto, tolerancja i pamięć. Rusiłowicz powiedziała, że dzięki ćwiczeniom z wykorzystaniem słuchowiska i zdjęć, uczestnicy mogą sobie wyobrazić jak wyglądało życie w getcie.
W trakcie jednego z ćwiczeń młodzi ludzie otrzymują zdjęcia, które nie są podpisane, a przedstawiają życie codzienne w getcie. Na ich podstawie uczestnicy mają powiedzieć, kto jest na tych zdjęciach, co mogą myśleć i czuć ci ludzie czy w jakiej sytuacji się znajduje. W innym ćwiczeniu, na mapie Białegostoku z czasów II wojny światowej, uczestnicy mają zaznaczyć, gdzie było białostockie getto.
Warsztaty "Byliśmy, jesteśmy, będziemy" nie są pierwszą edukacyjną propozycją OiFP uczącą o białostockich Żydach. Podobne warsztaty zorganizowano np. przed premierą musicalu "Korczak", opowiadającego o tragicznej historii Janusza Korczaka i jego wychowanków, którzy zginęli w obozie zagłady w Treblince.
W piątek wieczorem w Operze i Filharmonii Podlaskiej w ramach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu, który obchodzony jest 27 stycznia, odbędzie się koncert. Podczas niego wykonany zostanie "Kadysz" Krzysztofa Pendereckiego oraz XIII Symfonia "Babi Jar" Dymitra Szostakowicza. (PAP)
swi/ ls/