19 projektów edukacyjnych nagrodzono w konkursie "Nasz projekt eTwinning 2016" dla nauczycieli, uczniów i szkół, biorących udział w europejskim programie edukacyjnym eTwinning. Gala wręczenia nagród odbyła się w piątek w Teatrze Królewskim w warszawskich Łazienkach.
W 11. edycji konkursu eTwinning laureatów wyłoniono w kategoriach: projekt dla uczniów w trzech grupach wiekowych - od 3 do 10 lat (przedszkola i edukacja wczesnoszkolna), dla uczniów w wieku 11-16 lat (szkoły podstawowe klasy IV-VI i gimnazja) oraz dla uczniów w przedziale wiekowym 16-19 lat (szkoły ponadgimnazjalne). Nagrody wręczono także w kategoriach "dla nauczycieli przedmiotów matematyczno-przyrodniczych" oraz "historia, kultura, społeczeństwo".
Podczas uroczystości odczytano list od minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej. Minister podkreśliła, że międzynarodowa społeczność programu eTwinning liczy obecnie 360 tys. nauczycieli ze 150 tys. szkół, które przez 10 lat istnienia programu zrealizowały ponad 47 tys. projektów edukacyjnych.
"Duży udział w tych statystykach ma również Polska, która od lat zajmuje pierwsze miejsce pod względem liczby zrealizowanych projektów międzynarodowych. Wśród wspomnianych 47 tys., aż w 17 tys. brały udział przedszkola i szkoły z naszego kraju" - napisała.
"Polscy nauczyciele chętnie wykorzystują dobre praktyki w swojej pracy zawodowej, realizują wspólne pomysły, a także prowadzą stałą i systematyczną współpracę z koleżankami i kolegami z innych krajów" - podkreśliła Zalewska.
W tym roku nagrodzono 19 projektów, m.in. "Still Life - create your table setting" Publicznej Szkoły Podstawowej nr 8 im. Gustawa Morcinka w Opolu (kategoria projekt dla uczniów w wieku 3-10 lat), "Sound by Sound Together", realizowany przez Szkołę Podstawową nr 5 im. Szarych Szeregów w Bielsku Podlaskim (projekt dla uczniów w wieku 11-15), "Learn English+" III Liceum Ogólnokształcącego z Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie (projekt dla uczniów w wieku 16-19 lat).
W kategorii "dla nauczycieli przedmiotów matematyczno-przyrodniczych" wyróżniono m.in. projekt "AIMS Alternatives for Innovative Math Study" Gimnazjum nr 3 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Myślenicach. W kategorii "historia, kultura, społeczeństwo" nagrodzono inicjatywę "Digital Life Skills on European School Radio", realizowaną przez Szkołę Podstawową nr 8 z Zespołu Szkół nr 5 w Zamościu. Za debiut - pierwszy projekt eTwinning nauczyciela i szkoły - nagrodzono projekt "My i Wy - Europejczycy" Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Grunwaldu z Zespołu Szkół w Pasłęku.
Program eTwinning to platforma współpracy między europejskimi szkołami, zakładająca wykorzystanie nowoczesnych technik komunikacji: poczty elektronicznej, komunikatorów, blogów, czatów. "Dostarcza szkołom elektronicznych narzędzi do tego, by mogły ze sobą współpracować" - powiedział PAP Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, organizatora konkursu.
"Daje im portal, możliwość komunikacji, za pomocą których mogą się odnajdywać i współpracować. Wymiana fizyczna, pozyskiwanie dotacji, jest długim procesem. Tu współpraca dokonuje się szybko, dzięki elektronicznym narzędziom" - zaznaczył.
Jak dodał, szkoły same decydują z kim chcą współpracować, z jaką szkołą w jakim kraju. "W unijnych programach edukacyjnych narzucane są priorytety europejskie - trzeba realizować projekt, który się w nie wpisuje. W tym przypadku Komisja Europejska wymyśliła program bez ograniczeń: to szkoły decydują jaką tematyką będą się zajmować, w jakiej formule będą prezentować swoją pracę" - podkreślił.
Projekty w ramach programu eTwinning, ustanowionego przez Komisję Europejską w 2005 r., mogą prowadzić nauczyciele wraz z klasami lub grupami zainteresowań, dyrektorowie placówek, bibliotekarze, pedagodzy szkolni. Uczniowie i nauczyciele wykorzystują internet jako codzienne narzędzie pracy. Aby nawiązać współpracę z przedszkolem, gimnazjum, szkołą podstawową bądź ponadgimnazjalną, należy zarejestrować się na portalu www.etwinning.net lub www.etwinning.pl
Na stronie znajdują się także internetowe narzędzia do realizacji programów edukacyjnych, bogata baza szkół europejskich, a także przykłady zrealizowanych już inicjatyw. (PAP)
pj/ par/