Kultura i sztuka po 1989 roku

10.02.2015 aktualizacja 18.07.2016

Nominacje do Orłów 2015 - rywalizować będą m.in. Kot i Więckiewicz

Tomasz Kot. Fot. PAP/S. Leszczyński Tomasz Kot. Fot. PAP/S. Leszczyński

Marcin Dorociński za rolę płk. Kuklińskiego w "Jacku Strongu", Tomasz Kot jako prof. Religa w "Bogach" i Robert Więckiewicz dzięki kreacji w "Pod Mocnym Aniołem" są wśród nominowanych do Polskich Nagród Filmowych Orły 2015. Nominacje ogłoszono w czwartek w Warszawie.

Orły to statuetki przyznawane corocznie w kilkunastu kategoriach przez Polską Akademię Filmową, która zrzesza ponad 600 reprezentantów branży.

Dorociński, Kot i Więckiewicz będą rywalizować w kategorii najlepsza główna rola męska. Szansę na nagrodę za najlepszą główną rolę kobiecą mają z kolei: Agata Kulesza ("Pani z przedszkola"), Maja Ostaszewska ("Jack Strong") i Zofia Wichłacz ("Miasto 44").

W kategorii drugoplanowa rola męska nominowani są: Adam Woronowicz ("Pani z przedszkola"), Arkadiusz Jakubik ("Pod Mocnym Aniołem"), Ireneusz Czop ("Jack Strong") i Piotr Głowacki ("Bogowie"). Za drugoplanową rolę kobiecą nominowane zostały: Karolina Gruszka ("Pani z przedszkola") oraz Kinga Preis (dwie nominacje dla tej samej aktorki - za role w filmach "Bogowie" i "Pod Mocnym Aniołem").

Produkcje nominowane do Orła w kategorii najlepszy film to: "Bogowie", "Jack Strong" i "Miasto 44". Ich twórcy, Łukasz Palkowski ("Bogowie"), Władysław Pasikowski ("Jack Strong") i Jan Komasa ("Miasto 44"), walczyć będą ponadto o nagrodę dla najlepszego reżysera.

Honorowani Orłami mogą być również artyści już nieżyjący. Na liście tegorocznych nominowanych w kategorii najlepsza muzyka znaleźli się m.in.: Witold Lutosławski (którego muzykę wykorzystano w opowiadającym o kompozytorze dokumencie Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk pt. "Granatowy zeszyt"), Czesław Niemen (jego utwory usłyszeć można w dokumencie Krzysztofa Magowskiego "Sen o Warszawie") i Wojciech Kilar (jego kompozycje w swoim filmie "Obce ciało" wykorzystał Krzysztof Zanussi).

Nominowani w kategorii najlepsze zdjęcia są natomiast m.in. - za wspólną pracę, której efekty złożyły się po latach na film "Powstanie Warszawskie", wprowadzony do kin w maju ubiegłego roku - operatorzy Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej Związku Walki Zbrojnej Armii Krajowej, wśród nich Antoni Bohdziewicz "Wiktor", Stefan Bagiński "Stefan", Jerzy Zarzycki "Pik". W 1944 r. filmowali oni to, co działo się w walczącej stolicy. Ich zdjęcia trafiały następnie do powstańczych kronik. W związku z obchodami 70. rocznicy wybuchu powstania z pochodzących z tych kronik archiwalnych materiałów stworzono film "Powstanie Warszawskie" (będący produkcją Muzeum Powstania Warszawskiego).

Obok grupy operatorów z powstania warszawskiego, na liście nominowanych do Orła za najlepsze zdjęcia znalazł się m.in. autor zdjęć do zrealizowanego w 2014 r. fabularnego filmu o powstaniu - "Miasta 44" w reżyserii Jana Komasy - Marian Prokop.

Jedna z kategorii, w których przyznawane są Orły, to Odkrycie Roku. W najnowszej edycji Orłów o tytuł ten rywalizować będą: aktorka Zofia Wichłacz (akademia zwróciła uwagę na jej rolę w "Mieście 44"), kostiumograf Ewa Gronowska (nominowana za kostiumy do filmu "Bogowie") i operator Kacper Fertacz (doceniony za zdjęcia do "Hardkor Disko").

Nominacje do Orłów 2015 ogłoszono w czwartek także m.in. w kategoriach: najlepszy scenariusz, montaż, dźwięk, kostiumy i scenografia.

W tym roku przypada 17. edycja konkursu o Polskie Nagrody Filmowe Orły. Ceremonia wręczenia statuetek, podczas której z grona nominowanych wyłonieni zostaną laureaci, odbędzie się 2 marca w Teatrze Polskim w Warszawie.

Honorowy patronat nad tegoroczną edycją Orłów sprawuje minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska.(PAP)

jp/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL