Kultura i sztuka po 1989 roku

11.09.2018

Polski film „Rzeź Woli" z nagrodą w Rijece

"Rzeź Woli" - kadr. "Rzeź Woli" - kadr.

„Rzeź Woli", dokument w reżyserii Rafała Geremka otrzymał nagrodę w kategorii „Najlepszy Film Telewizyjny" na międzynarodowym Festiwalu Filmów Historycznych w Rijece w Chorwacji. Film Geremka opowiada o masakrze cywilów dokonanej przez Niemców w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego i braku odpowiedzialności za popełnienie tej zbrodni. „Rzeź Woli" jest koprodukcją TVP1 i FINA.

"Coś co czyni ten film innym od tych zrealizowanych na podobny temat, to nowe spojrzenie na współczesne społeczności, które odkrywaja na nowo, konfrontują się i żyją z łączącą ich przeszłością. Film uosabia najlepszą jakość telewizyjną, ponadto silnie angażuje widzów emocjonalnie oferując przy tym ważny przekaz informacyjny, a także wątki współczesne opowiadanej historii" – napisało jury w uzasadnieniu. 

"To jeden z nielicznych festiwali, który prezentuje filmy dokumentalne o tematyce historycznej z całego świata. Historie dawne i bardziej nam współczesne – mówi Anna Ferens, pod której redakcją w TVP1 powstał film. - Z filmami typowymi dla kina niezależnego konkurowały tu produkcje telewizyjne i wysokobudżetowe. Muszę przyznać, że wybrane w selekcji filmy miały wysoki poziom".

Wielkimi produkcjami były m. in. film "O. J.: Made in America" Caroline Waterlow, który w wersji serialowej został nagrodzony Oscarem za produkcję. Innymi wysokobudżetowymi produkacjami były amerykańsko-rumuńska "Nadia Comaneci, The Gymnast and the Dictator", film o karierze Roberta Kennedy "The American Dreams of Bob Kennedy" czy francuski "Che Guevarra - Beyond the Legend" - film o tym, jak krwawy rewolucjonista świadomie kreował swój własny wizerunek wykorzystując propagandę i naiwność zachodnich mediów.

Ponad 150 filmów przesłano do obejrzenia przez chorwacko-włosko-słoweńskie jury, z czego 39 filmów znalazło się w finale. Poza główną nagrodą rozdano jeszcze dziewięć statuetek. Główną nagrodę dostał film niemiecki "Legacy" zawierający rozmowy z dziećmi ofiar i potomkami sprawców Holocaustu.


 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL