Filmy dokumentalne o zmaganiu się z ciężkimi chorobami: "Joanna" Anety Kopacz i "Nasza klątwa" Tomasza Śliwińskiego znalazły się na skróconej liście do nagród amerykańskiej Akademii Filmowej. Nominacje kandydatów do Oscara będą znane 15 stycznia 2015 r.
"Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła skróconą listę ośmiu dokumentów wybranych spośród 58 zakwalifikowanych tytułów w kategorii +Documentary Short Subject+ (krótki metraż - PAP). Wśród nich znalazła się +Joanna+ w reżyserii Anety Kopacz. Nominowane tytuły (od trzech do pięciu) poznamy 15 stycznia 2015 r." - poinformowała we wtorek PAP Joanna Solecka z Wajda Studio, które jest producentem filmu.
"Joanna" przedstawia ostatnie dni chorej na raka blogerki. Wiedząc, że zostało jej niewiele czasu, tworzy bloga z myślą o swoim synu. "Joanna smakuje każdą chwilę, pomimo że zdiagnozowano u niej poważną chorobę. Swojemu synkowi obiecała, że zrobi wszystko, aby być z nim jak najdłużej. Nie poddaje się. Dla Jasia prowadzi blog, w którym opisuje ich codzienność – prosto i trafnie" - poinformowała Solecka. Dodała, że blog Joanny dla wielu czytelników stał się inspiracją do uważnego i szczęśliwego życia.
Autorem zdjęć do filmu jest Łukasz Żal, a muzykę skomponował laureat Oskara za muzykę filmową Jan A.P. Kaczmarek. Producent filmu podkreśla, że "Joanna" to jeden z najbardziej nagradzanych dokumentów ostatniego roku. Film zdobył dotychczas ponad 20. nagród i był pokazywany na ponad 30. festiwalach na całym świecie. W ubiegłym tygodniu dostał nagrodę publiczności na Warszawskim Festiwalu Filmowym.
Drugim filmem, który znalazł się na liście do nagród amerykańskiej Akademii Filmowej jest "Nasza klątwa" Tomasza Śliwińskiego. Warszawska Szkoła Filmowa, której Śliwiński jest absolwentem podała, że film ten jest zapisem zmagań reżysera oraz jego żony z bardzo rzadką i nieuleczalną chorobą ich nowo narodzonego dziecka. Tą chorobą jest tzw. Klątwa Ondyny, czyli Zespół Wrodzonej Ośrodkowej Hiperwentylacji, który powoduje zatrzymanie oddechu podczas snu i wymaga dożywotniego wspomagania czynności oddechowych za pomocą respiratora.
"Ta bardzo osobista wypowiedź reżysera ukazuje proces oswajania lęku związanego z tą chorobą" - podkreśla Warszawska Szkoła Filmowa.
O nagrodę Oscara ubiega się również film fabularny "Ida" w reż. Pawła Pawlikowskiego, który jest polskim kandydatem do nagrody w kategorii obraz nieanglojęzyczny. "Ida" w drodze po Oscara powalczy z 82 innymi filmami. W grudniu komisja Akademii Filmowej w Los Angeles wyłoni grupę dziewięciu filmów, które powalczą o nagrodę. Dopiero w styczniu okaże się, które pięć filmów z wytypowanej dziewiątki dostanie nominację. 87. ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 22 lutego 2015 r. (PAP)
nno/ mhr/