Festiwal filmowy CIAK Polska rozpoczął się w piątek w Rzymie. W programie są: pokaz kandydata do Oscara, czyli „Bożego Ciało” Jana Komasy, „Siedem uczuć” Marka Koterskiego, hołd dla malarza Józefa Natansona – twórcy efektów specjalnych arcydzieł kina.
Siódma edycja przeglądu, organizowanego przez Instytut Polski w Wiecznym Mieście we współpracy z instytucjami włoskiej kinematografii, potrwa do 17 listopada. Odbywa się ona w prestiżowych miejscach stolicy. Nazwa imprezy, "ciak", to po włosku filmowy klaps.
Organizatorzy podkreślili, że ta edycja festiwalu przypada w roku 30-lecia demokratycznych przemian w Polsce i upadku muru berlińskiego. Dlatego w jego ramach zaprezentowane zostaną ocenzurowane w czasach PRL filmy w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego, Andrzeja Żuławskiego, Jerzego Skolimowskiego i Agnieszki Holland.
Pierwszym wydarzeniem CIAK Polska 2019 w Casa del Cinema w parku Villa Borghese był cykl wydarzeń pod hasłem "Józef Natanson. Polski malarz w Cinecitta". Artysta, żyjący w latach 1909-2003, pół wieku mieszkał w Rzymie. Jako malarz efektów specjalnych współpracował z takimi reżyserami, jak Vittorio De Sica, Federico Fellini, Nanni Loy, Marco Ferreri, Sergio Leone, Joseph Mankiewicz.
Łącznie współtworzył 80 filmów, które stały się klasyką światowej kinematografii.
W piątek odbyła się projekcja filmu "Casa Ricordi" w reżyserii Carmine Gallone z 1954 roku, do którego polski artysta zrobił efekty specjalne. Pokazano także nowelę "Toby Dammit" Felliniego oraz - po raz pierwszy we Włoszech - dokument "To jest moje niebo" Wiktora Skrzyneckiego, czyli wywiad z Józefem Natansonem. W programie festiwalu jest też między innymi wystawa jego obrazów, rysunków, szkiców i fotografii w siedzibie Instytutu Polskiego nad Tybrem.
Dzień inauguracji zamyka projekcja oklaskiwanego w tym roku i nagrodzonego na festiwalu w Wenecji "Bożego Ciała" Jana Komasy.
W sobotę widzowie mogą obejrzeć polsko-hiszpańską animację "Jeszcze dzień życia" Damiana Nenowa i Raula de la Fuente na podstawie książki Ryszarda Kapuścińskiego i "Fugę" Agnieszki Smoczyńskiej.
W niedzielę Marek Koterski zaprezentuje swój najnowszy film "Siedem uczuć".
Odbędzie się także przegląd "Zakazane spojrzenie", w ramach którego zaprezentowane zostaną filmy nazywane "półkownikami", czyli zatrzymane przez cenzurę; wśród nich "Ręce do góry" Jerzego Skolimowskiego, "Ósmy dzień tygodnia" Aleksandra Forda, "Przesłuchanie" Ryszarda Bugajskiego, "Kobieta samotna" Agnieszki Holland, "Diabeł" Andrzeja Żuławskiego, a także "Spokój" Krzysztofa Kieślowskiego, który przedstawi zaproszony do Rzymu Jerzy Stuhr. Jako wyjątkowy przykład polityki komunistycznych władz pokazany zostanie "Rejs" Marka Piwowskiego, który trafił do kin w PRL tylko w dwóch kopiach.
Projekcje CIAK Polska cieszą się w Rzymie dużą popularnością i gromadzą co roku tłumy widzów.
Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)
sw/ kar/