Film „Tragedia Górnośląska 1945” Aleksandry Fudali i Adama Turuli został wyróżniony przez Muzeum Niepodległości dyplomem VI Międzynarodowego Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych. Producentem filmu było Muzeum Historii Polski.
Film opowiada o wydarzeniach, które rozegrały się na Górnym Śląsku w marcu 1945 roku, niedługo po wkroczeniu na te tereny Armii Czerwonej. Ponad 30 tys. mieszkańców regionu potraktowano jak „żywe reparacje wojenne” i przymusowo wywieziono do obozów pracy w ZSRS.
„Historia jest zarówno moją pasją, jak i Aleksandry Fudali. Kiedy pojawiła się rocznica tych dramatycznych zdarzeń, to zdecydowaliśmy się zrobić o nich film. Temat jest mało znany, nie tylko w Polsce, ale i na samym Śląsku. Bywało, że próbowano go nawet rozgrywać politycznie. Postanowiliśmy się temu przeciwstawić i pokazać te wydarzenia w prawdziwym świetle” - mówi PAP o źródłach pomysłu Adam Turula, jeden z autorów filmu.
Wielu Ślązaków, których dramatyczne dzieje opowiada film, nigdy nie wróciło do domów. Autorzy dotarli nie tylko do potomków internowanych, ale i bezpośrednio do osób, którym udało się przeżyć katorżniczą pracę w sowieckich łagrach.
„To wyróżnienie jest dla nas bardzo ważne, ponieważ festiwal ma rangę międzynarodową. Cieszymy się, że nasza praca spotkała się z zainteresowaniem producenta - Muzeum Historii Polski - oraz została też doceniona przez festiwalowe jury i Muzeum Niepodległości. Dzięki tej nagrodzie udało nam się położyć kolejną cegiełkę w budowie świadomości historii Śląska w Polsce i poza krajem” - powiedział Adam Turula.
„Chcieliśmy przedstawić ten dramatyczny epizod z historii Górnego Śląska, który nie był jakąś jedyną i bezprecedensową +śląską krzywdą+ , ale jednym z wielu polskich dramatów tamtych lat - epoki stalinowskiej. Podobne przecież łąpanki, obławy deportacje i wywózki do Związku Sowieckiego miały też miejsce w innych częściach Polski” - powiedział Turula.
Turula w rozmowie z PAP podkreślał, że wyróżnienie ma dla niego i współautorki filmu dużą wartość.
„To wyróżnienie jest dla nas bardzo ważne, ponieważ festiwal ma rangę międzynarodową. Cieszymy się, że nasza praca spotkała się z zainteresowaniem producenta - Muzeum Historii Polski - oraz została też doceniona przez festiwalowe jury i Muzeum Niepodległości. Dzięki tej nagrodzie udało nam się położyć kolejną cegiełkę w budowie świadomości historii Śląska w Polsce i poza krajem” - powiedział Turula.
Wysokie walory artystyczne i merytoryczne – zdaniem Andrzeja Brzozy, Dyrektora Programowego Festiwalu – zadecydowały o przyznaniu przez jurorów wyróźnienia.
„Festiwalowe jury w swoich wyborach kierowało się dwoma kryteriami – względami natury artystycznej prezentowanych dzieł, oraz wagą podejmowanych przez nie tematów. Film Aleksandry Fudali i Adama Turuli cechują zarówno warsztatowa dojrzałość, jak i doniosłość opowiedzianej historii” - powiedział PAP Brzoza.
Wyróżniony film „Tragedia Górnośląska 1945” będzie prezentowany podczas pokazu specjalnego w Muzeum Niepodległości w piątek 11 września o godz. 10:30. Więcej informacji można znaleźć na stronie – http://www.militaryfilmfestival.pl/.
W tym roku odbywa się VI edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych. Festiwal rozpoczął się 8, a zakończy 11 września. Jak można przeczytać na stronie internetowej projektu, impreza jest „inicjatywą grupy niezależnych twórców i menadżerów kultury, realizowaną w trybie pro publico bono pod społecznym protektoratem Towarzystwa Wiedzy Obronnej”. Głównym celem Festiwalu jest promocja filmu poświęconego historii państw i narodów oraz popularyzacja ich tradycji obronnych.
VI Międzynarodowy Festiwal Filmów Historycznych i Wojskowych swoim patronatem objęły m.in. Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy oraz Narodowe Centrum Kultury.
jur/