W kategorii filmowej, teatralnej i stylizacji modowej wręczono w piątek wieczorem w Gdyni nagrody w projekcie „Młodzi dla Historii” organizowanym w ramach IX Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci (NNW).
W konkursie filmowym, na który wpłynęło ponad 30 prac, wygrał "Ojciec i Syn" w reżyserii Aleksandry Kościelnej z I LO im. Stanisława Konarskiego w Mielcu. Nagrodą była statuetka "Anioł Wolności".
Jury doceniło dzieło licealistki za "jasny i klarowny przekaz opowiedzenia o wartościach przekazywanych przez pokolenia, a także dynamikę i stylistyczne zróżnicowanie filmu".
Konkurs obejmuje filmy dokumentalne wyprodukowane w Polsce oraz za granicą w latach 2012-2017, odnoszące się do problematyki polskiej historii najnowszej. Obrazy nie mogą być dłuższe niż 20 minut. Konkurs adresowany jest do młodzieży w wieku 10-19 lat.
W kategorii teatralnej rywalizowały trzy przedstawienia. Najlepszym okazał się spektakl pt. "Spotkania" autorstwa uczniów XII Liceum Ogólnokształcącego im. Marii i Georga Dietrichów w Olsztynie.
W konkursie na stylizacje modowe laureatem został Patryk Gryglas z XLVIII LO im. Edwarda Dembowskiego w Warszawie.
Ta kategoria konkursowa adresowana jest do młodzieży zainteresowanej modą z lat okupacji oraz pierwszych lat powojennych. Do finałowej części rywalizacji w Gdyni zakwalifikowano prawie 30 stylizacji.
"Kiedy rozpoczynaliśmy festiwal filmowy NNW powstała myśl, jak przyciągnąć do idei naszej imprezy nowe, młode pokolenie i tak właśnie zrodził się projekt +Młodzi dla Historii+. Jako pierwszy ruszył konkurs filmowy, bo wtedy wydawało się nam, że jest najłatwiejszy do organizacji – filmy można przecież dziś nawet kręcić telefonem komórkowym. Z roku na rok projekt się rozrastał i pojawiły się nowe kategorie na stylizację modową i spektakl" – powiedziała PAP koordynatorka przedsięwzięcia, Anna Mizińska.
Organizatorzy NNW podkreślają, że ideą inicjatywy "Młodzi dla Historii" jest "nie tylko upamiętnianie trudnej polskiej drogi do wolności", ale i "rozbudzenie w młodym pokoleniu zainteresowania czy wręcz głodu jej poznania".
"Głównym jego celem jest pokazanie w niekonwencjonalny często sposób, że nasza przeszłość jest niezwykle ciekawa, a historie, które skrywają rodzinne albumy, mogą stać się inspiracją do stworzenia filmu, spektaklu teatralnego muzyki czy stylizacji modowej" – podkreślają twórcy NNW.
Projektowi "Młodzi dla Historii" towarzyszą warsztaty z profesjonalistami i bezpośrednie spotkania ze świadkami historii.
IX Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci, odbywający się pod honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy, rozpoczął się w środę i potrwa do 30 września.
Jednym z patronów medialnych imprezy jest Polska Agencja Prasowa.(PAP)
rop/ sp/