Komunie, śluby, spacery, wakacje, pierwszomajowe pochody czy pracownicze wczasy uwiecznione filmowo przez mieszkańców woj. śląskiego będzie można zobaczyć na dużym ekranie podczas Święta Kina Domowego, które organizuje w sobotę Filmoteka Śląska w Katowicach.
„Domowe archiwa mają na Górnym Śląsku niezwykłą wartość, dlatego po raz kolejny Filmoteka Śląska namówiła mieszkańców, by zaprezentowali swoje zbiory na wielkim ekranie kina także innym widzom. Każdej z prezentacji towarzyszyć będzie komentarz autorów filmów, ich bohaterów, rodziny albo przyjaciół” – powiedziała rzeczniczka Instytucji Filmowej Silesia Film Magdalena Gościniak.
Filmoteka Śląska zbiera archiwalne materiały filmowe od mieszkańców regionu cały czas. Święto Kina Domowego organizuje raz w roku, w tym roku po raz trzeci. Odrestaurowane, nawilżone i przygotowane przez profesjonalistów taśmy 8mm, super 8mm oraz 16 mm trafiają na szpule projektorów i przy ich terkocie przypominają, jak na Śląsku żyło się w latach pięćdziesiątych, sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku.
Perłą kolekcji jest film przedstawiający Katowice w roku 1941, nakręcony przez szesnastoletniego wówczas Adama Macurę. Wycieczkę śladami tego filmu poprowadzą w sobotę Joanna Kałuska z Muzeum Historii Katowic oraz Mirosław Węcki z Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego i Archiwum Państwowego w Katowicach – instytucji partnerskich wydarzenia. Z kolei Tramwaje Śląskie przewiozą uczestników wycieczki spod Teatru Śląskiego na Koszutkę najstarszym wagonem tramwajowym z taboru.
Po wycieczce odbędzie się projekcja filmu, którą wzbogacą nowe materiały z archiwum Adama Macury pokazujące życie prywatne – fragment Wigilii, wieczór syna z tatą, zabawę z siostrą, jazdę na sankach w Parku Kościuszki czy zawody wioślarskie.
Uzupełnieniem projekcji jest Dzień Otwarty Filmoteki Śląskiej – wszyscy będą mogli nauczyć się dbać o celuloidowe archiwa, poznać tajniki pracy konserwatora, a także zwiedzić labirynty podziemnych korytarzy tworzących śląskie archiwum filmowe. Odbędą się warsztaty dla najmłodszych, a także spotkanie archiwistów, historyków i filmoznawców.
Święto Kina Domowego - Home Movie Day - odbywa się na całym świecie, by przypominać lokalną historię i kulturę, odkrywać nieznane zapisy filmowe, dokumentujące codzienne życie mieszkańców. (PAP)
lun/ agz/