Dopiero w 2016 roku rozpocznie się budowa Centrum Obsługi Odwiedzających b. niemiecki obóz Auschwitz - poinformował we wtorek rzecznik Muzeum Auschwitz Bartosz Bartyzel. Według wcześniejszych planów budowa miała ruszyć jeszcze przed końcem bieżącego roku.
"Podróż pamięci. Z powstańczej Warszawy do KL Auschwitz-Birkenau” - to projekt edukacyjny skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, w którym mają oni poznać dzięki świadkom historii dramat cywilnych mieszkańców stolicy po upadku powstania warszawskiego.
93-letni Niemiec został oskarżony o pomocnictwo w zamordowaniu 300 000 osób, gdy służył jako esesmański strażnik w nazistowskim niemieckim obozie zagłady Auschwitz - poinformowali w poniedziałek niemieccy prokuratorzy.
Ponad 1 mln osób odwiedziło w ciągu ośmiu miesięcy br. Muzeum Auschwitz. Jeśli ta tendencja się utrzyma będzie to rekordowy rok pod względem liczby zwiedzających Miejsce Pamięci – powiedział w czwartek PAP rzecznik placówki Bartosz Bartyzel.
Tablica upamiętniająca twórczość pisarki i scenarzystki Zofii Posmysz została w czwartek odsłonięta w Alei Pisarzy przy bibliotece "Galeria Książki" w Oświęcimiu. Wkomponowana w trotuar tablica z brązu zawiera cytat zaproponowany przez wyróżnioną autorkę.
Do 27 stycznia 2015 r. Fundacja Auschwitz zamierza zakończyć tworzenie funduszu wieczystego w wysokości 120 mln euro, z którego finansowane są konserwacje w byłym niemieckim obozie Auschwitz – powiedziała PAP Agnieszka Magdziak-Miszewska z rady fundacji.
Śmierć Maksymiliana Kolbego zaowocowała przebaczeniem i pojednaniem między Polakami i Niemcami, on stał się męczennikiem pojednania - powiedział arcybiskup Bambergu Ludwig Schick w byłym obozie Auschwitz podczas mszy św. w 73. rocznicę śmierci św. Maksymiliana.
Za kradzież dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury odpowie przed sądem Niemiec, który w lipcu został zatrzymany w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau, gdy zbierał do torby przedmioty należące do ofiar Zagłady – podała w czwartek oświęcimska prokuratura.