Interdyscyplinarna monografia poświęcona dawnej siedzibie gestapo i urzędu bezpieczeństwa przy al. Anstadta będzie efektem badań archeologów, etnologów, antropologów z Uniwersytetu Łódzkiego oraz historyków z Instytutu Pamięci Narodowej, które podsumowano w środę w Łodzi.
75 lat temu, 23 lipca 1944 r., Armia Czerwona zajęła niemiecki obóz koncentracyjny na Majdanku w Lublinie, uwalniając około tysiąca więźniów. W okupowanej Europie był to pierwszy wyzwolony tak duży obóz koncentracyjny, w którym życie straciło około 80 tys. osób.
Rzeczypospolita Polska w sposób właściwy i troskliwy dba o miejsca kaźni i eksterminacji pozostawione przez niemieckich oprawców; jesteśmy pod względem pamięci i dbania o pamięć przykładem – powiedział wicepremier Piotr Gliński w poniedziałek w muzeum na Majdanku.
75 lat temu zlikwidowany został niemiecki karny obóz pracy w kamieniołomie „Liban” w krakowskim Podgórzu. Więźniowie zginęli tylko dlatego, że byli Polakami – mówił wiceprezes IPN Mateusz Szpytma podczas poniedziałkowej uroczystości złożenia kwiatów w tym miejscu.
Mieszkańcy Michniowa, kombatanci i przedstawiciele władz wzięli udział w obchodach Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, w 76. rocznicę pacyfikacji wsi, podczas której Niemcy zamordowali ponad 200 mężczyzn, kobiet i dzieci.
W Jedwabnem uczczono pamięć jego żydowskich mieszkańców zamordowanych 78 lat temu. W uroczystości wzięli udział m.in. naczelny rabin Polski Michael Schudrich, ambasador Izraela w Polsce Anna Azari oraz przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie Lesław Piszewski.
Poseł PiS Dominik Tarczyński w czwartek wieczorem opublikował na Twitterze list otwarty, w którym zaprosił kongresmenkę USA Alexandrię Ocasio-Cortez do odwiedzenia byłych niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych na terenie Polski po jej ostatniej wypowiedzi.
378 osób, w tym Maciej Rataj i Janusz Kusociński, zginęło w największej egzekucji dokonanej przez Niemców w dniach 20-21 czerwca 1940 roku w Palmirach k. Warszawy. Od grudnia 1939 do lipca 1941 roku przeprowadzili oni tam 21 egzekucji, w których zginęło ponad 1700 osób.
Uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni niemieckich na Białostocczyźnie z lat 1941-44 odbyły się w niedzielę przy pomniku ofiar w Grabówce k. Białegostoku. Zdaniem historyków w tym miejscu Niemcy dopuścili się największej zbrodni na tych ziemiach. Rozstrzelali tam podczas II wojny światowej ok. 16 tys. ludzi.