Na początku 1958 r. w Warszawskiej Fabryce Motocykli powstał prototyp polskiego mikrosamochodu Fafik. Zaprojektował go były zawodnik wyścigów motocyklowych Jerzy Jankowski - genialny samouk bez dyplomu inżyniera. „Pojazd nigdy nie trafił do masowej produkcji” - powiedział PAP historyk motoryzacji Tomasz Szczerbicki.
W uzupełnionym katalogu osób inwigilowanych przez organy represji PRL znalazły się wpisy dotyczące Emiliana Kamińskiego i Krzysztofa Kolbergera – informuje IPN. W latach 80. SB prowadziło ich inwigilację i zablokowało im zagraniczne wyjazdy.
100 lat temu, 10 lutego 1923 r., urodził się dziennikarz, varsavianista i podróżnik Olgierd Budrewicz. „Jego zasługi w promocji historii miasta są nie mniejsze niż warszawska twórczość Bolesława Prusa, Wiktora Gomulickiego czy Stefana Wiecheckiego +Wiecha+” – mówi PAP historyk i varsavianista Adrian Sobieszczański.
Dziękujemy, bo zawsze mieliście niepodległość w swoich sercach – mówił szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk na spotkaniu noworocznym z działaczami opozycji antykomunistycznej i osobami represjonowanymi z powodów politycznych.
Istotą IPN jest to, aby z narodu wziąć to, co najpiękniejsze, najlepsze. W tej formule wielkich Polaków mieści się pan Tadeusz Szczudłowski – mówił w czwartek prezes IPN Karol Nawrocki podczas benefisu z okazji 90. urodzin opozycjonisty w PRL.
Uczestnicy „wydarzeń zielonogórskich” w 1960 r. działali w ramach słusznego protestu i oporu przeciwko naruszającym przynależne im prawa działaniom ówczesnych władz – potwierdził Sąd Najwyższy, uwzględniając kasację RPO i po ponad sześciu dekadach uniewinniając skazanego w PRL mężczyznę.
Archiwalia będące zapisem historii polskiej opozycji antykomunistycznej i aparatu represji PRL zaprezentowano we wtorek, w 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, w warszawskim Archiwum Akt Nowych.
W 45. rocznicę powołania wrocławskiego Studenckiego Komitetu Solidarności działacze tej organizacji zostali uhonorowaniu odznaką „Wrocław z wdzięcznością – Wratislawia Grato Animo”. Wśród osób, które w poniedziałek we wrocławskim ratuszu odebrały odznaczenie znaleźli się dziennikarz, opozycjoniści oraz naukowcy.