Pomnik polsko-sowieckiego braterstwa broni zostanie przeniesiony z miejsca publicznego w centrum Czechowic-Dziedzic na teren, który należy do gminnej spółki. Burmistrz miasta Marian Błachut powiedział w środę PAP, że stanie się to jeszcze przed świętami Wielkanocnymi.
Pomnik powstał w 1953 r. Stoi przy rondzie Solidarności w centrum miasta. Przedstawia dwóch idących obok siebie żołnierzy – sowieckiego oraz polskiego w mundurze sformowanej w ZSRS I Armii Wojska Polskiego.
"Zdemontujemy pomnik i przewieziemy go na teren gminny. To wykonanie decyzji wojewody z września 2019 r., który wskazał, że monument ma zostać usunięty z przestrzeni publicznej. (…) Mamy taki teren przy naszej spółce – Przedsiębiorstwie Inżynierii Miejskiej. Nie będzie tam wystawiony na widok publiczny (…). Założyliśmy z wykonawcą, że pomnik zostanie zdemontowany i przeniesiony jeszcze przed świętami" – powiedział burmistrz miasta Marian Błachut w rozmowie z PAP.
Samorządowiec dodał, że demontaż będzie polegał na usunięciu postaci żołnierzy. Ta część trafi na teren komunalnej spółki. "Chcemy postacie przenieść w całości. Nie wiemy, czy podczas demontażu nie nastąpi jednak destrukcja. Postument zastanie na razie na miejscu" – wyjaśnił Błachut.
Burmistrz zaznaczył, iż pojawił się pomysł, by pomnik trafił do muzeum PRL w Rudzie Śląskiej, ale samorząd się z tego wycofał. Koszt transportu byłby zbyt wysoki.
Na razie nie wiadomo, jak zostanie zagospodarowany teren po pomniku.
Monument został wzniesiony w 1953 r. We wrześniu 2019 r. wojewoda śląski nakazał usunięcie go z przestrzeni publicznej. W uzasadnieniu decyzji powołał się na opinię IPN. Zdaniem historyków łamał on ustawę o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego.
Wojewoda wskazał, że dedykowanie monumentu polsko-sowieckiemu braterstwu broni oraz wdzięczności dla Armii Czerwonej, a zatem "działalności sił militarnych ZSRS, przy użyciu których w 1939 r. dokonano napaści na Polskę, a następnie - po zakończeniu działań wojennych - podporządkowano Polskę wpływom Rosji Sowieckiej, jest równoznaczne z upamiętnieniem wydarzeń symbolizujących komunizm".
Usunięcia monumentu od wielu lat domagała się część mieszkańców oraz kombatanci.
Czechowice-Dziedzice to liczące 45 tys. mieszkańców miasto, które od południa graniczy z Bielskiem-Białą. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ pad/ aszw/