Węgierski dokumentalista i artysta multimedialny Peter Forgacs otrzymał we wtorek w trakcie jubileuszowego 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego nagrodę Smoka Smoków za wyjątkowy wkład w rozwój światowej kinematografii dokumentalnej.
8. Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” odbędzie się w dniach 20–22 sierpnia – poinformowali organizatorzy. Do 31 maja można zgłaszać filmy dokumentalne, reportaże i filmy animowane o tematyce historycznej, które wezmą udział w konkursie.
Składka pobierana od nadawców VOD na rzecz polskiej kinematografii to postulat, który nasze środowisko zgłaszało od dawna, i wdrożenie do polskiego systemu prawnego dyrektywy audiowizualnej, którego termin upływa we wrześniu - powiedział PAP prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski.
W mieszczącym się w zabytkowym Pałacu Karola Scheiblera Muzeum Kinematografii trwa kompleksowa modernizacja, która ma się zakończyć w październiku. W ramach projektu za ponad 7,4 mln zł placówka wzbogaci się o nowe przestrzenie wystawiennicze i wystawy stałe.
To pierwsze wirtualne kino w Polsce. Na platformie streamingowej kina znajdą się starannie wyselekcjonowane tytuły, odbywać się będą pokazy specjalne oraz seanse z dyskusjami online - poinformowała we wtorek PAP szefowa Kina Pod Baranami Maria Magdalena Gierat.
Animowano-dokumentalny film Katarzyny Warzechy „We Have One Heart” zakwalifikował się do konkursu krótkich metraży na festiwalu Visions du Réel w Szwajcarii – poinformowało we wtorek Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Wydarzenie odbywać się będzie w dniach 24 kwietnia – 2 maja w systemie online.
Trzy filmy animowane, dwa dokumentalne oraz dwa fabularne zostaną dofinansowane w ramach tegorocznej edycji Łódzkiego Funduszu Filmowego. Na projekty filmowe, które oprócz wysokich walorów artystycznych gwarantują promocję Łodzi i regionu, miasto przeznaczyło 1,4 mln zł.
Gildia Reżyserów Polskich zaapelowała do nadawców telewizyjnych, by w okresie epidemii koronawirusa emitowali priorytetowo polskie filmy i autorskie programy telewizyjne. Jak argumentuje zarząd Gildii, emisje te pozwolą twórcom na otrzymanie tantiem w najbliższych miesiącach i są doskonałą okazją do promowania polskiej kultury.
Organizatorzy 22. Przeglądu Filmowego „Kino na Granicy” w Cieszynie i Czeskim Cieszynie przesunęli termin tegorocznej edycji wydarzenia. Poinformowali, że odbędzie się między 21–26 sierpnia. Decyzja ma związek z zagrożeniem koronawirusem w Polsce i Czechach.