Powstanie Warszawskie

30.07.2018

„Igrzyska życia i śmierci” – opowieść o sportowcach w Powstaniu Warszawskim

autor: Agnieszka Cubała
„Igrzyska życia i śmierci” „Igrzyska życia i śmierci”

Na półkach księgarskich pojawiła się książka Agnieszki Cubały „Igrzyska życia i śmierci” opowiadająca o sportowcach, którzy uczestniczyli w Powstaniu Warszawskim w 1944 roku.

Publikacja ta, to kolejna opowieść o ludziach sportu, którzy stanęli do walki z przeważającymi siłami niemieckimi, po to, aby Polska była ponownie niepodległa. W momencie napaści Niemiec na Polskę sportowcy zamienili stadiony, korty i lodowiska na inną walkę, walkę o niepodległość.

O 34 z nich, wybranych z licznej rzeszy sportowców, napisała książkę Agnieszka Cubała, pasjonatka historii powstańczego zrywu 1 sierpnia 1944 roku.

Infografika

"Zafascynował mnie sport i rola jaką odegrał w życiu młodego pokolenia po uzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Był szkołą charakterów. Bohaterowie mojej książki uprawiali wiele dyscyplin, a kontakty sportowe prowadziły często do działalności konspiracyjnej, a ich sprawność fizyczna przydawała się im później w walce z okupantem" - powiedziała Cubała podczas prezentacji książki w stołecznym Muzeum Sportu i Turystyki.

Kim byli jej bohaterowie w powstaniu warszawskim? W książce odnaleźć można losy oszczepnika Eugeniusza Lokajskiego, jeźdźców, Tadeusza Komorowskiego "Bora" i Henryka Roycewicza, piłkarzy Henryka Martyny i Juliusza Kuleszy, tenisisty Ignacego Tłoczyńskiego, wioślarza Jerzego Ustupskiego, boksera Antoniego Kolczyńskiego, narciarek Bronisławy Staszel-Polankowej i Krystyny Zachwatowicz-Wajdy, szermierza Adama Papee czy też legendy konspiracji Jana Rodowicza "Anody", zapalonego narciarza i motocyklisty.

Infografika

Cubała jest autorką także innych pozycji m.in. "Sten pod pachą, bimber w szklance, dziewczyna i... Warszawa. Życie codzienne powstańczej Warszawy" czy też "Skazani na zagładę? 15 sierpnia 1944. Sen o wolności a dramatyczne realia". Za tę pierwszą otrzymała prestiżową nagrodę Klio w kategorii varsaviana.

O losach sportowców walczących 63 dni z Niemcami pisał w niedalekiej przeszłości w książce "Sportowcy w Powstaniu Warszawskim" były kierownik redakcji sportowej Polskiej Agencji Prasowej Zbigniew Chmielewski.(PAP)

jej/ krys/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL