Kulisy watykańskich rozmów kard. Stefana Wyszyńskiego, przebieg jego spotkań w cztery oczy z dygnitarzami PZPR oraz nieznane dotąd fakty z życia kardynała zawiera wydana właśnie książka pt. "Prymas Wyszyński nieznany".
Jej autorami są: osobisty kapelan prymasa Wyszyńskiego ks. prał. Bronisław Piasecki i dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny Marek Zając; publikację wydało krakowskie Wydawnictwo M.
Podczas czwartkowej prezentacji książki w siedzibie KEP prymas Polski abp Wojciech Polak powiedział: "Kiedy zgłębiłem się w lekturę tej książki, mogłem zobaczyć, jak bardzo współbrzmi ten duch Prymasa Tysiąclecia z duchem kapelana, który przez szereg lat stał u jego boku i który nie tylko obserwował i oceniał dość chłodno postępowanie swojego biskupa, ale który potrafił zrozumieć także bardzo głęboką osobowość kard. Wyszyńskiego".
Dodał, że ks. prał. Piasecki potrafił w sposób piękny przekazać osobowość prymasa Wyszyńskiego, także w tych słowach, które dotykały dnia codziennego, zarówno w chwilach radosnych, a także trudnych, bo ostatni rozdział tej książki - zaznaczył abp Polak - dotyczy czasu, kiedy prymas "odchodzi do domu Ojca", a ksiądz prałat był tego naocznym świadkiem.
"Doświadczyłem poprzez lekturę tej książki takiej szczególnej bliskości prymasa Wyszyńskiego - może nie tyle nowych, nieznanych faktów, ale jego głębokiej troski o Kościół w Polsce" - podkreślił abp Polak. Zaznaczył, że publikacja ta pokazuje prymasa Wyszyńskiego jako "człowieka z krwi i kości, z jego konkretną historią życia, a także (tego), jak w różnych trudnych sytuacjach potrafił w sposób głęboko ewangeliczny przemawiać do współczesnego człowieka swoim życiem, jak i swoim słowem".
Ks. prał. Piasecki podkreślił, że całe życie kapłańskie i biskupie prymasa Wyszyńskiego było "ciągłym dzieleniem się radością Boga z drugim człowiekiem".
Dodał, że najważniejszym etapem w życiu prymasa Wyszyńskiego było jego przeżycie więzienne. "W więzieniu kard. Wyszyński odkrył swoje (...) powołanie, uznając, że w więzieniu też można służyć Kościołowi" - podkreślił ks. prał. Piasecki.
Marek Zając powiedział, że wspomnienia ks. prał. Piaseckiego, ostatniego kapelana prymasa Wyszyńskiego, a tym samym człowieka należącego do liczącego zaledwie kilka osób kręgu najbliższych współpracowników kard. Wyszyńskiego, to książka "absolutnie unikatowa". Dodał, że przynosi wiele historii dotychczas nieznanych i nigdy niepublikowanych: począwszy od przedwojennej działalności ks. Wyszyńskiego, kiedy "miał zakaz nawet głoszenia kazań", przez posługę biskupa lubelskiego i pierwsze lata bycia prymasem, okres aresztowania i millenium, aż po lata 70. i czas "Solidarności".
Podkreślił też, że książka stanowi "unikalne świadectwo postawy kard. Wyszyńskiego w trudnych czasach komunizmu; przytacza zupełnie dotychczas nieznane fakty i rozmowy, zarówno dotyczące wielkich spraw i wielkich ludzi tego świata, jak i postaci pozostających dotąd w cieniu". "Z jednej strony czytelnicy mogą też z bliska zobaczyć codzienne życie prymasa Wyszyńskiego, a z drugiej strony ukazuje zawiłe losy Polski i Kościoła w tamtych czasach. W tę bogatą i wielowątkową narrację są wplecione liczne, nigdy dotąd nieopisane anegdoty z życia kard. Wyszyńskiego" - wskazał. (PAP)
skz/ gma/