Filmy dokumentalne nawiązujące do aktualnych problemów współczesnego świata będzie można zobaczyć w Centrum Spotkania Kultur podczas lubelskiej odsłony festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Wydarzenie odbywać się będzie od 3 do 12 września w siedmiu miastach jednocześnie.
Millennium Docs Against Gravity to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce. Podczas lubelskiej odsłony festiwalu w Centrum Spotkania Kultur widzowie będą mogli zobaczyć 27 dokumentów. W tym roku szczególna uwaga poświęcona jest filmom, które pokazują ludzi działających na rzecz ekologii, praw człowieka oraz warunków pracy. Oprócz seansów zaplanowano również spotkania z twórcami filmów „Furia”, „Ucieczka na srebrny glob”, „Polaków portret własny”. „Tematyka filmów osiemnastej, +pełnoletniej+ edycji tego festiwalu, tradycyjnie będzie nawiązywać do najbardziej istotnych i aktualnych problemów świata współczesnego” – zaznaczyła dyrektor CSK w Lublinie Katarzyna Sienkiewicz.
„Mam nadzieję, że festiwal poruszy naszą wrażliwość, trochę wstrząśnie i może bardziej każdy z nas uświadomi sobie, że nie ma co liczyć na wielkie organizacje, na polityków, ale może właśnie trzeba zacząć zmieniać ten świat od siebie” – dodał zastępca dyrektora ds. kulturalnych w CSK Mariusz Drzewiński.
Według organizatorów tegoroczne hasło festiwalu „Świat się budzi” ma być odpowiedzią na nową pandemiczną rzeczywistość. „Czas na bardziej sprawiedliwy świat, świat równych szans, pozbawiony przemocy, świat równorzędnych relacji i nowych narracji” – zaznaczył podczas wtorkowej konferencji prasowej w Lublinie programer Millennium Docs Against Gravity Wojciech Diduszko.
Jego zdaniem, jednym z najważniejszych filmów tegorocznej edycji festiwalu jest animowany film „Przeżyć” w reż. Jonasa Pohera Rasmussena opowiadający o młodym chłopcu z Kabulu, który w latach 80. ucieka ze swoją rodziną z Afganistanu przez Rosję, aż do Skandynawii, po drodze mierząc się nie tylko z ciężarem bycia uchodźcą, ale także nieakceptowaną w jego kulturze homoseksualnością. „To jednocześnie film niepozbawiony humoru, troskliwości. Naszym zdaniem to murowany kandydat do Oscara” – dodał Diduszko.
Zwrócił uwagę także na dokument „Jestem Greta” w reż. Nathana Grossmana, który pokazuje historię Grety Thunberg od pierwszego dnia jej strajku szkolnego aż do podróży do Katowic i wystąpienia w Nowym Jorku na szczycie ONZ. „To spojrzenie na jej intymny świat, pokazujący jej motywację, rodzinę, życie codzienne” – dodał. Polecił również „Film balkonowy” w reż. Pawła Łozińskiego, który przez dwa lata przyglądał się ludziom z balkonu na Saskiej Kępie w Warszawie. „Stworzył z tego przepiękny, wspaniały portret ludzkości. To optymistyczny, pełen humoru film” – powiedział Diduszko.
Festiwal Millennium Docs Against Gravity odbędzie się od 3 do 12 września w siedmiu miastach jednocześnie: w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Lublinie i Bydgoszczy, a następnie online od 16 września do 3 października. Ostatnia edycja odbyła się w formie hybrydowej i zgromadziła łącznie 170 tys. widzów.(PAP)
Autorka: Gabriela Bogaczyk
gab/ aszw/