Sztuka Ulicy to jedyna szansa, aby choć raz w roku w Warszawie na początku wakacji spotkać się z artystami teatru plenerowego – powiedział PAP dyrektor artystyczny 27. Międzynarodowego Festiwalu Sztuka Ulicy (MFSU) Dariusz Jarosiński. Impreza rozpocznie się w piątek.
Do udziału w 27. festiwalu, który potrwa do 7 lipca, zaproszeni zostali artyści i teatry z Niemiec, Czech, Rosji i Polski.
"Celem tego festiwalu jest propagowanie i popularyzacja dostępnej dla wszystkich sztuki poprzez prezentacje ciekawych propozycji teatrów ulicznych z Polski i Europy. Sztuka Ulicy to jedyna szansa, aby choć raz w roku w Warszawie na początku wakacji spotkać się z artystami teatru plenerowego" - powiedział we wtorek PAP dyrektor artystyczny imprezy Dariusz Jarosiński.
27. Sztuka Ulicy zostanie zainaugurowana w piątek plenerową prezentacją "Rzeźby społecznej" z udziałem Antoniego Grabowskiego i jego "Klatką błazna" oraz Krzysztofa Franaszka z formą pt. "24". Plastyczny tryptyk dopełnią studenci III roku Pracowni Rzeźby AW ASP w Warszawie prezentujący swoje prace inspirowane tematem "Upadek".
W świat cyrku zabiorą widzów dwa czeskie zespoły - Cirkus trochu jinak ze spektaklem "OnTheRoad" oraz V.O.S.A Theatre z nową wersją przedstawienia "Baron Prasil". Belgijski Circus BUNK® zaprezentuje spektakl "Poly". Klownadą posłużą się Wrocławski Teatr Na Walizkach w "Beczce Śmiechu" i poznański Teatr Canoa w ich "Historii pewnej miłości". Rosyjski teatr Wędrujące lalki Pana Pezo pokaże familijne widowisko pt. "Moonsters".
"To bardzo ciekawa forma, bo spektakl nawiązujący do epoki niemego kina jest koprodukcją niemieckich Theater des Lachens i das Weite Theater Berlin oraz Teatru Animacji z Poznania. Udowadnia, że ulica i przestrzeń plenerowa nie jest zarezerwowana dla amatorów. W tym spektaklu grają zawodowi lalkarze" - powiedział o przedstawieniu "La Luna – podróż na Księżyc" Jarosiński.
Teatr Akt z Warszawy pokaże spektakl "Płonące laski 4", a stołeczny Teatr Pantomimy Mimo zaprezentuje swoją najnowszą realizację pt. "Dom z moich snów".
Według Jarosińskiego, "interesującą propozycją artystyczną będą pokazy z pogranicza teatru plastycznego". Poznański Teatr Ewolucji Cienia w spektaklu "Rozpoznani Nierozpoznani" odwołuje się do dzieła Magdaleny Abakanowicz – do jej najbardziej monumentalnej plenerowej instalacji rzeźbiarskiej pt. "Nierozpoznani", ulokowanej w poznańskim parku na Cytadeli. W nurcie teatru plastycznego katowicki Teatr A Part przedstawi inspirowany dziełem Szekspira spektakl "Lear, kurwa!", a łódzki Teatr Ognia i Papieru pokaże widowisko "Relikwiarz".
Dyrektor festiwalu przypomniał, że "rok 2019 to też trzydziesta rocznica przełomu". "Poświęcamy jej wystawę fotograficzną pt. +... był, jest...+ w Centrum Praskim Koneser, na której będą eksponowane zdjęcia ze spektakli kilkunastu polskich teatrów ulicznych i plenerowych działających po 4 czerwca 1989 r." - wyjaśnił.
Festiwalowe imprezy odbędą się w miejscach silnie związanych z kulturą i historią Warszawy. W tym roku Sztuka Ulicy zagości w Centrum Praskim Koneser, na Rynku Nowego Miasta, na skwerze przy Metrze Słodowiec oraz w Parku Szczęśliwickim.
Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy to cykliczny projekt artystyczny realizowany w Warszawie w obszarach teatru, tańca, cyrku i performance'u od 1993 r. "Festiwal propaguje ideę spektaklu ulicznego, wykorzystującego przestrzeń publiczną i generującego społeczną aktywność. (...) przyczynia się do lepszego rozumienia i szacunku dla różnic politycznych, obyczajowych i religijnych oraz indywidualnej tożsamości i dziedzictwa kulturowego" - przypomniano w zapowiedzi imprezy.
Organizatorem 27. MFSU jest Stowarzyszenie Scena 96. Honorowy patronat na festiwalem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. (PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ itm/