Kultura i sztuka po 1989 roku

12.06.2019

Artyści moskiewskiego teatru wykonają w Gdańsku pieśni Kaczmarskiego

Jacek Kaczmarski, 2000 r. Fot. PAP/P. Polak Jacek Kaczmarski, 2000 r. Fot. PAP/P. Polak

Artyści z Teatrium na Sierpuchowce w Moskwie wykonają po rosyjsku w Gdańsku utwory polskiego poety i pieśniarza Jacka Kaczmarskiego, poruszające tematykę związaną z Rosją. Koncert zatytułowany "Wykopaliska" odbędzie się w Centrum św. Jana w piątek.

"Kto choćby pobieżnie zna twórczość Kaczmarskiego, z pewnością zwróci uwagę na fakt, że Rosja zajmowała w niej ważne miejsce. Czerpał inspiracje z rosyjskiej kultury – filmów Tarkowskiego (+Rublow+, +Stalker+), dzieł literackich (+Obłomow, Stolz i ja+ wg Gonczarowa), obrazów (+Encore, jeszcze raz+ wg Fiedotowa), a także historii (+Sen Katarzyny II+, +Lekcja historii klasycznej+, +Wigilia na Syberii+) i historycznych biografii (+Samobójstwo Jesienina+, +Zmartwychwstanie Mandelsztama+, +Pożegnanie Okudżawy+, +Epitafium dla Włodzimierza Wysockiego+)" - poinformowało Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, które we współpracy z Fundacją im. Jacka Kaczmarskiego organizuje koncert.

Przypomniano, że Kaczmarski do twórczości Wysockiego odwoływał się wielokrotnie, poczynając od "Obławy", którą napisał w wieku 17 lat pod wrażeniem, jakie zrobiło na nim "Polowanie na wilki" w wykonaniu rosyjskiego artysty na zamkniętym domowym koncercie w Warszawie w 1974 r.

Przetłumaczone na język rosyjski pieśni Kaczmarskiego będą wykonane w nowych aranżacjach.

Koncert został zorganizowany dla uczczenia 15. rocznicy śmierci polskiego pieśniarza, nazywanego bardem "Solidarności".

Jak poinformowała w środę PAP Małgorzata Szniak z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w Warszawie, początki Teatrium na Sierpuchowce sięgają początku lat 90. ub. wieku, kiedy to w stolicy Rosji powstał Moskiewski Teatr Clownady, którego założycielką była Tereza Durova (obecna dyrektorka artystyczna Teatrium na Sierpuchowce).

W 2010 r. Moskiewski Teatr Clownady przekształcił się w Teatrium na Sierpuchowce. Wraz ze zmianą nazwy dokonała się także ewolucja programowa – artyści zaczęli specjalizować się w musicalach i spektaklach muzycznych dużej formy. Teatrium na Sierpuchowce ma obecnie w swojej ofercie artystycznej ponad 20 przedstawień, adresowanych zarówno do dziecięcej, młodzieżowej, jak i dorosłej publiczności.

Od 2007 r. Teatrium na Sierpuchowce organizuje międzynarodowy festiwal teatrów dziecięcych "Gavroche". Każdego roku w siedzibie moskiewskiego teatru przedstawienia dla najmłodszej widowni prezentują przedstawiciele innego kraju.

Zorganizowany przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia koncert pt. "Wykopaliska" miał swoją premierę 25 i 26 października 2018 r. w Moskwie. Nagrany wówczas materiał wydany został na płycie CD wraz z tomikiem rosyjskich przekładów wierszy Kaczmarskiego. Wyboru tekstów dokonali Andriej Bazilewski i Małgorzata Szniak, a wiersze na rosyjski przełożyli Andriej Bazilewski, Żanna Pierkowska, Siergiej Skorwid i Ałła Szarapowa.

Centrum św. Jana to powstały w XIV wieku kościół pod wezwaniem św. Jana. Zabytkową świątynię użytkuje Nadbałtyckie Centrum Kultury. Jednocześnie kościół pełni funkcje sakralne, w każdą niedzielę gromadzi się w nim na mszach Duszpasterstwo Środowisk Twórczych Archidiecezji Gdańskiej.(PAP)

autor: Robert Pietrzak

rop/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL