Powstające w dawnym katowickim domu Wojciecha Kilara Centrum Edukacji Muzycznej otrzymało 8-milionowe dofinansowanie z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Ośrodek ma łączyć funkcję muzealną z przestrzenią sprzyjającą pracy twórczej, a także stać się miejscem wydarzeń kulturalnych.
Zmarły niespełna 10 lat temu wybitny kompozytor przez kilkadziesiąt lat mieszkał w katowickiej dzielnicy Brynów, w domu przy ulicy Tadeusza Kościuszki 165. Samorząd kupił dawny dom artysty z myślą o stworzeniu w nim - po remoncie i rozbudowie - interaktywnego muzeum "Dom Kilara".
Dofinansowanie pozyskane w ramach ósmej edycji rządowego programu pomoże w przygotowaniu wystawy stałej poświęconej Wojciechowi Kilarowi, zaś w drugiej części ośrodka znajdzie się innowacyjna ekspozycja poświęcona muzyce. Zgodnie z wcześniejszymi założeniami, całość ma być gotowa pod koniec przyszłego roku.
Centrum Edukacji Muzycznej ma być hołdem Miasta dla wybitnego kompozytora, który przez lata związany był z Katowicami, a także atrakcją przyciągającą zwiedzających z kraju i zza granicy. Jednocześnie miejsce ma służyć mieszkańcom poprzez organizację recitali, minifestiwali czy warsztatów.
Wiosną tego roku katowicki samorząd wybrał wykonawcę robót budowlanych "Domu Kilara", zaś osobny przetarg wyłoni wykonawcę wystawy stałej. Znajdą się tam m.in. oryginalne przedmioty należące do Wojciecha Kilara, m.in. fortepian, rękopisy czy książki. W salonie będą organizowane seanse filmowe, a zwiedzającym zostanie udostępniony gabinet oraz inne pokoje.
Dom zostanie rozbudowany, a w nowej przestrzeni umieszczona będzie druga część wystawy. Będzie ona miała charakter edukacyjny, znajdą się na niej m.in. interaktywne elementy. Tematyka ma dotyczyć nie tylko muzyki poważnej, ale również innych gatunków. W placówce znajdzie się także specjalna, wytłumiona akustycznie sala do organizacji recitali, warsztatów muzycznych czy małych festiwali.
Wojciech Kilar urodził się 17 lipca 1932 r. we Lwowie. Przez wiele lat mieszkał w Katowicach, które nazywał drugą, po Lwowie, "małą ojczyzną". Był wybitnym kompozytorem utworów orkiestrowych, kameralnych, wokalno-instrumentalnych i fortepianowych, twórcą muzyki filmowej i współtwórcą polskiej szkoły awangardowej.
Karierę rozpoczął pod koniec lat 50. na festiwalu Warszawska Jesień. Od początku lat 60. współtworzył, wraz z Krzysztofem Pendereckim i Henrykiem Mikołajem Góreckim, polską szkołę awangardową. W 1974 r. skomponował swój słynny poemat symfoniczny "Krzesany". Do najważniejszych utworów Kilara należą także m.in. "Kościelec 1909" - poemat symfoniczny poświęcony Mieczysławowi Karłowiczowi; "Orawa" na kameralną orkiestrę smyczkową oraz "Missa pro pace" na sopran, alt, tenor, bas, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną.
Na świecie znany jest głównie ze swojej muzyki filmowej; stworzył ją do ponad 150 obrazów. Współpracował m.in. z Jane Campion, Francisem Fordem Coppolą, Romanem Polańskim, Andrzejem Wajdą, Kazimierzem Kutzem i Krzysztofem Kieślowskim. Kompozytor zmarł 29 grudnia 2013 r. w Katowicach, gdzie został pochowany.(PAP)
mab/ maak/