Teatr Miniatura w Gdańsku rozpoczyna nowy sezon od spektaklu „A ciało mówi” w reżyserii Anety Jankowskiej. Premiera przedstawienie dla najmłodszych widzów odbędzie się w sobotę.
"Spektakl został przygotowany z myślą o widzach od 3 do 6 lat, jego koncepcja była rozwijana podczas rezydencji artystycznych w Teatrze Miniatura, które skupiały się na twórczości dla tej grupy wiekowej" - mówiła w rozmowie z PAP kierowniczka literacka Teatru Miniatura Agnieszka Kochanowska.
Wyjaśniła, że spektakl jest tworzony w stałym kontakcie z publicznością. "Dzieci mogą swobodnie poruszać się po przestrzeni i uczestniczyć w działaniu, wchodzić w interakcję z aktorami i aktorkami. Przedstawienie jest oparte na ruchu i tańcu - dzięki obserwacji ciał aktorów w ruchu i własnych ciał, przyglądając się szczegółom, tworzy się atmosfera akceptacji i zaciekawienia tym, co ciało mówi, jakie znaczenia nadajemy różnych sposobom poruszania się, wyglądu" - tłumaczyła.
Podkreśliła, że gdański teatr w tym sezonie artystycznym stawia hipotezę, że to, czego potrzeba światu obecnie, to czułość – spojrzenie na siebie nawzajem bez oceniania, za to ze zrozumieniem i wyrozumiałością, ale też uwagą. Zaznaczyła, że przedstawienie "A ciało mówi" to spojrzenie z uwagą i akceptacją na nasze ciała. "Artyści poprzez ruch i zabawę będą przyglądać się ciałom i temu, co mogą znaczyć. Spróbują zrozumieć, co ciała mówią" - dodała.
Słowo "czułość" jest hasłem przewodnim rozpoczynającego się sezonu Teatru Miniatura. "Uważamy, że ta jakość jest teraz potrzebna - umiejętność patrzenia na siebie samych i innych z czułością, akceptacją i empatią" - zaznaczyła Kochanowska.
Jej zdaniem, jest tego bardzo mało we współczesnym świecie. "Bez czułości dla siebie i innych nie możemy się rozwijać i tworzyć dobrych relacji. Czułość rozumiemy też jako uważność, przyglądanie się też subtelnym rzeczom, mało widocznym na pierwszy rzut oka" - stwierdziła.
Dodała, że w każdym spektaklu w tym sezonie te tematy będą się pojawiały, czy to będzie "Opowieść wigilijna", "Czerwony Kapturek" czy "Charlie zmienia się w kurczaka" - współczesna powieść Sama Copelanda o chłopcu, który pod wpływem stresu zmienia się w różne zwierzęta.
Przedstawienie "A ciało mówi" było rozwijane podczas pierwszej edycji projektu rezydencji artystycznych Sztuka się Robi dla artystów tworzących teatr dla dzieci od 3 do 6 lat.
"Sztuka się Robi to rezydencje artystyczne dla twórców zajmujących się teatrem dla dzieci. Do udziału w rezydencjach zapraszamy kolektywy artystów, które wybieramy w konkursie na podstawie ich pomysłów na spektakl" - wyjaśniła Kochanowska.
Podczas tygodniowych rezydencji w Gdańsku kolektywy rozwijają swoje koncepcje m.in. podczas pracy z dziećmi, ponieważ współpracują przy tym projekcie z przedszkolami. "Na koniec pokazują swojego rodzaju szkice spektakli, to nie są jeszcze gotowe spektakle, ale pokazują, w którą stronę artyści chcą dążyć, pozwalają też sprawdzić, jak publiczność reaguje na te pomysły" - mówiła.
"A ciało mówi" to spektakl, którego koncepcja była rozwijana podczas rezydencji w ubiegłym roku.
Premiera spektaklu odbędzie się w sobotę o godz. 17. W spektaklu bierze udział czwórka aktorów i aktorek Miniatury: Magdalena Gładysiewicz, Agnieszka Grzegorzewska, Kamil Marek Kowalski i Krystian Wieczyński oraz tancerki i aktorki Aniela Kokosza i Paulina Giwer-Kowalewska z poznańskiego kolektywu Kolekttacz (na zmianę).
Muzykę tworzy duet muzyczny Natalia Czekała i Krzysztof Guzewicz, autorzy muzyki do spektakli, animacji, filmów, edukatorzy muzyczni. Jako dramaturżka współpracuje Paulina Giwer-Kowalewska, aktorka, tancerka, performerka, absolwentka Akademii Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu.(PAP)
autor: Piotr Mirowicz
pm/ dki/