W Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie w sobotę odbędzie się czytanie performatywne „Córeczki. Work in progress” w reż. Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej. Autorkami scenariusza na podstawie książki Ukrainki Tamary Dudy są Agnieszka Lipiec-Wróblewska i Agnieszka Zawadowska.
"Powieść Ukrainki Tamary Dudy przedstawia obraz wojny w Donbasie oczami młodej kobiety. Tytułowa córeczka, nie potrafiąc siedzieć bezczynnie w obliczu nowej rzeczywistości, postanawia zostać wolontariuszką w strefie działań wojennych" - czytamy w informacji przesłanej PAP.
Podkreślono, że "wydarzenia przedstawione w +Córeczce+ w kontekście wybuchu wojny na Ukrainie stają się żywe i aktualne, możemy je odczytywać niemalże jak relację z linii frontu". "Twórcy czytania pracując nad tekstem, zadają sobie pytanie, jak o wojnie mówić, jak ją wystawiać?" - wyjaśniono.
Po czytaniu zaplanowano rozmowę z twórcami, którą poprowadzi Joanna Biernacka-Płoska.
Autorkami scenariusza na podstawie książki Tamary Dudy w tłumaczeniu Marcina Gaczkowskiego są Agnieszka Lipiec-Wróblewska i Agnieszka Zawadowska. Reżyseria - Agnieszka Lipiec-Wróblewska. Scenografię zaprojektowała Agnieszka Zawadowska. Choreografię opracowała Maria Łozowa. Oprawa muzyczna - DJ Beniovska.
Wystąpią polscy artyści oraz uczestniczki rezydencji artystycznych w IT: Waleria Kosmidajło, Waleria Guliaiewa, Maria Senko, Maria Łozowa Helena Englert, Maciej Łączyński, Sylwia Achu, Olga Trembach, Jan Kwapisiewicz i Angelina Zabelina.
Tamara Duda (ur. w 1976 r. w Kijowie) jest ukraińską dziennikarką, tłumaczką, autorką dwóch powieści wydanych pod pseudonimem Tamara Horicha Zernia. W latach 2014-16 pracowała jako wolontariuszka w strefie działań wojennych na wschodzie Ukrainy.
Debiutancka "Córeczka" przyniosła Dudzie prestiżową nagrodę ukraińskiej redakcji BBC za najlepszą książkę beletrystyczną 2019 r. Powieść znalazła się również wśród trzydziestu najważniejszych utworów prozatorskich niepodległej Ukrainy według plebiscytu Ukraińskiego Instytutu Książki. W 2022 r. autorka otrzymała najważniejszą ukraińską Narodową Nagrodę im. Tarasa Szewczenki w dziedzinie literatury pięknej.
Początek czytania performatywnego - 11 czerwca o godz. 19 w IT im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Bezpłatne zaproszenia na wydarzenie dostępne są w serwisie GoOut.net.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ dki/