Tomasz Łubieński był pomostem łączącym przedwojenną tradycję polskiej inteligencji ze współczesnością - powiedział PAP dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego dr Łukasz Michalski. "Esejem +Bić się czy nie bić+ rozpoczął bardzo ważną dla polskiej inteligencji dyskusję" - dodał.
Nie żyje Tomasz Łubieński, prozaik, dramaturg, eseista, wieloletni red. naczelny miesięcznika "Nowe Książki", autor m.in. książek "M jak Mickiewicz" i "Bić się czy nie bić". Miał 85 lat. Informację potwierdził PAP Instytut Książki.
W rozmowie z PAP dr Łukasz Michalski wskazał, że "Tomasz Łubieński był postacią niezwykłą w środowisku nie tylko literatów, ale w ogóle humanistów". "Był człowiekiem wielu talentów" - dodał. Ocenił także, że "był znakomitym literatem, choć niedocenionym w wystarczającym stopniu".
"Był przede wszystkim znany jako świetny i ważny eseista. W swoim czasie swoim zbiorem +Bić się czy nie bić+ rozpoczął bardzo ważną dla polskiej inteligencji dyskusję" – powiedział dyrektor PIW. W jego ocenie, "Łubieński był pomostem łączącym pewną przedwojenną tradycję polskiej inteligencji ze współczesnością".
Michalski wspominał, że zawodowo zetknął się z Łubieńskim, kiedy ten był wieloletnim redaktorem naczelnym "Nowych Książek". "Choć poznałem go wcześniej, ponieważ był ojcem mojego kolegi ze studiów. Wówczas nie zdawałem sobie sprawy z tego, z jaką postacią mam do czynienia" – powiedział. "Jako wybitnego intelektualistę poznałem go, kiedy był redaktorem w +Nowych Książkach+, a ja, tuż po magisterium, pisałem sporo o książkach historycznych. Z tego czasu pamiętam jego niesłychaną życzliwość, ale też miejscami dość cierpkie poczucie humoru" – wspominał, dodając, że "rozmowy z Łubieńskim były dla mnie rozjaśniające".
"Tak się również złożyło, że swoje ostatnie dzieła Łubieński zdecydował się wydać w Państwowym Instytucie Wydawniczym. W +Albumie styczniowe+ ukazał się jego zmieniony i przerobiony esej +Bić się czy nie bić+. A niestety już pośmiertnie wydamy tom znakomitych wierszy" – powiedział dyrektor PIW. "Nie będzie już go również na naszym festiwalu poetyckim PIW/onalia, na którym miał być jedną z najważniejszych postaci mówiących o poezji" - dodał.(PAP)
Autorka: Anna Kruszyńska
akr/ wj/