W ramach oszczędności władze Warszawy zamierzają odwołać lub przesunąć na inny termin część inwestycji. W przypadku budowy nowej siedziby orkiestry Sinfonii Varsovii zawieszenie budowy oznacza znaczne zwiększenie kosztów inwestycji. „Będziemy walczyć o kontynuowanie budowy naszej siedziby” - zapowiada dyrektor orkiestry.
Monika Beuth-Lutyk, rzeczniczka Urzędu m.st. Warszawy powiedziała Onetowi, że część planowanych inwestycji zostanie odwołana lub przesunięta na inny termin. Jak się okazuje, największe oszczędności miasto planuje m.in. w sferze kultury. Wśród inwestycji, których realizacja zostanie przesunięta w czasie, to m.in. budowa siedziby Teatru Rozmaitości i Sinfonii Varsovii.
Na piątkowej konferencji poseł PiS Paweł Lisiecki powiedział budowa nowego gmachu Sinfonii Varsovii jest zagrożona. "Inwestycja ta została uznana jako kluczowa dla rewitalizacji prawego brzegu Warszawy. Wydaje się, że budowa zaplanowana w roku 2020 również się nie rozpocznie" - powiedział poseł.
Odwołując się do wypowiedzi rzeczniczki ratusza, dyrektor Sinfonii Varsovii Janusz Marynowski powiedział, że być może nie wiedziała ona, że rozpoczęcie tej realizacji już nastąpiło. "Mamy otwarte pozwolenie na budowę i założony dziennik budowy, posiadamy wszystkie zgody, dokonaliśmy już rozbiórek niezabytkowych budynków, które nie są uwzględnione w projekcie" - wyjaśnił.
Poinformował, że "w najbliższych tygodniach rozstrzygnięty zostanie przetarg na wykonawcę I etapu inwestycji". Na etap ten składa się "przede wszystkim adaptacja trzech zabytkowych budynków od strony ul. Grochowskiej" - wyjaśnił.
Marynowski poinformował, że Sinfonia Varsovia złożyła wniosek do Biura Kultury stołecznego ratusza, aby podczas posiedzenia rady miasta (15 grudnia) został poddany głosowaniu wniosek o przesunięcie środków (ok. 30 mln zł) z II etapu inwestycji do I. "Jeżeli to się nie stanie, będziemy musieli unieważnić przetarg i czekać na kolejną sesję budżetową, która jest w marcu" - powiedział. "Niestety w takim przypadku mielibyśmy obowiązek zrobienia nowego kosztorysu inwestorskiego I etapu" - tłumaczył dyrektor. Poinformował, że obecny kosztorys, na bazie którego przygotowany został przetarg, był zrobiony rok temu. "Względem tamtego roku dziś ceny są zupełnie inne. Spoglądając na przetargi w innych instytucjach, widzimy, że inflacja w ciągu roku w sferze budowlanej wynosi między 27 a 32 proc." - mówił.
"Jeśli decyzja rady miasta będzie negatywna, będziemy musieli unieważnić przetarg i zatrzymać będący w toku proces budowy. Wiąże się to z opóźnieniem o co najmniej 3/4 roku. Wówczas koszty będą o wiele wyższe niż wynikające z ofert złożonych w przetargu" - dodał. Jego zdaniem "to kluczowy moment, bo w wieloletnim planie inwestycji miasta zapisano całą kwotę na I i II etap budowy, Orkiestra ma wszystkie pozwolenia i otwarty proces budowlany". "Jeśli środki nie zostaną przesunięte budowa zostanie zatrzymana".
W ocenie dyrektora budowa Sinfonia Varsovia Centrum jest istotna również dla rozwijania jednego z ważnych celów Sinfonii Varsovii jako instytucji, aby poprzez muzykę i działania edukacyjne integrować społeczeństwo. "Ważne jest, by umożliwić mieszkańcom prawobrzeżnej Warszawy dostęp do kultury, bo większość głównych instytucji kultury znajduje się po lewej stronie Wisły" - ocenił.
Zdaniem dyrektora kolejnym powodem, dla którego inwestycja powinna być kontynuowana, jest ratowanie zabytków. "Częścią inwestycji jest renowacja kompleksu zabytkowego Instytutu Weterynaryjnego, który przetrwał dwie wojny światowe. W tym roku obchodzi on 120-lecie. Od kilkunastu lat nie było tu żadnego remontu, bo zawsze mówiono nam, że będzie on realizowany przy okazji nowej inwestycji. Z trzech budynków, które mają być teraz remontowane, dwa musiałem całkowicie zamknąć, bo stanowią zagrożenie budowlane. To ostatnia chwila, by rozpocząć ich ratowanie" - zaznaczył.
Spośród 138 projektów zgłoszonych na konkurs architektoniczny Sinfonii Varsovii, jury wybrało ten autorstwa pracowni Thomasa Puchera. Zakłada on m.in. budowę czterech sal koncertowych (w tym największej w Polsce o unikalnej konstrukcji na ponad 1850 miejsc) i licznych przestrzeni na potrzeby prowadzenia zajęć z zakresu edukacji muzycznej. Ponadto w ramach projektu powstaną studio nagraniowe, pomieszczenia dla programu rezydencji artystycznych, ogólnodostępna restauracja, kawiarnie, księgarnia muzyczna oraz rozległy ogród.
Budżetowa sesja Rady Miasta odbędzie się w czwartek. (PAP)
Autor: Olga Łozińska
oloz/ aszw/