Projekt, którego celem jest wsparcie młodych aktorów i reżyserów teatralnych na rynku pracy, to jedno z przedsięwzięć z zakresu edukacji teatralnej przygotowywanych z okazji objęcia przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury (ESK) w 2016 r.
W programie obchodów ESK 2016 znajdzie się łącznie sześć projektów związanych z edukacją teatralną, które mają być dopełnieniem programu artystycznego z obszaru sztuki teatralnej.
Jak powiedział w poniedziałek PAP przewodniczący kuratorów odpowiedzialnych za przygotowanie programu artystycznego ESK, a jednocześnie dyrektor wrocławskiego Instytutu im. Jerzego Grotowskiego, Jarosław Fret, najważniejszy z nich to Program Podyplomowej Samoformacji Aktorskiej.
„Ideą tego programu jest wsparcie młodych aktorów i reżyserów teatralnych, którzy startują na rynku pracy. Chcemy zorganizować cykl warsztatów międzynarodowych, podczas których młodzi adepci sztuki teatralnej będą rozwijać swoje wyobrażenie o tym zawodzie. Chcielibyśmy, by te spotkania kończyły się samozatrudnieniem, polegającym na realizacji wypracowanych przez nich projektów” - mówił Fret.
Jarosław Fret: Chcemy zorganizować cykl warsztatów międzynarodowych, podczas których młodzi adepci sztuki teatralnej będą rozwijać swoje wyobrażenie o tym zawodzie. Chcielibyśmy, by te spotkania kończyły się samozatrudnieniem, polegającym na realizacji wypracowanych przez nich projektów.
Program jest skierowany do absolwentów wrocławskiej filii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Uczestnicy tego przedsięwzięcia dzięki wsparciu merytorycznemu i finansowemu będą mogli realizować swoje projekty artystyczne w Polsce i poza jej granicami.
Wśród innych przedsięwzięć związanych z edukacją teatralną w ramach programu ESK znalazły się warsztaty dla aktorów z zakresu technik pracy ciałem i sposobów wykorzystania głosu.
Zaplanowano również program współpracy pomiędzy wrocławską uczelnią teatralną i uczelniami m.in. z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii czy Rosji. Każda z tych uczelni będzie zapraszać studentów na kilkudniowe spotkania, podczas których odbywać się będą warsztaty i wykłady znanych twórców teatralnych.
Wśród innych przedsięwzięć znalazły się projekty współpracy pomiędzy teatrami alternatywnymi czy teatrami lalkarskimi.
„Większość z tych przedsięwzięć rozpocznie się w 2015 r., a swój finał będzie miało w 2016 r. Część zaś, chcemy, by była kontynuowana w latach następnych” - mówił Fret.
Wrocław w 2016 r. obejmie tytuł Europejskiej Stolicy Kultury wraz z hiszpańskim San Sebastian (stolica regionu Gipuzkoa w Autonomicznej Wspólnocie Baskijskiej). (PAP)
pdo/ gma/