Camera obscura, wystawy, w tym zdjęć wykonywanych w świetle UV, znajdą się w programie wydarzenia "Światło w ciemności", na które w Noc Muzeów zaprasza Atelier Aparat Caffe w Rzeszowie. Motywem przewodnim będzie fenomen światła i dwoistości jego natury.
Jak zaznaczyła w rozmowie z PAP Monika Rejewska-Mądrzyk, kurator wystaw w Atelier Aparat Caffe, światło jest najważniejszym elementem kompozycji, wpływającym na wymowę fotografii.
"To dzięki niemu na światłoczułej matrycy zapisany zostaje obraz tego, co fotografujący postanowił uwiecznić. Jedynie doskonała proporcja w relacji światła i ciemności rodzi wrażenie trójwymiarowości płaskiej fotografii, wzmacnia kontrast barw oraz podkreśla energię przekazu, ale również umożliwia zaobserwowanie zjawiska powstawania obrazu rzeczywistego" – wyjaśniła Rejewska-Mądrzyk.
Stąd właśnie motywem przewodnim wydarzenia przygotowanego przez Atelier "Światło w ciemności" będzie fotografia, a szczególnie fenomen światła i dwoistości jego natury; światło czasem zachowuje się jak fala elektromagnetyczna, a czasem jak strumień cząstek.
Aby odwiedzającym przybliżyć proces powstawania fotografii przygotowana zostanie dla nich instalacja camera obscura, czyli pierwowzór znanego współcześnie aparatu fotograficznego. Instalacja będzie zlokalizowana na zewnątrz i będzie dostępna tylko do zmroku; chodzi bowiem o światło.
"Odwiedzający nas goście będą mogli dosłownie wejść do jego wnętrza, co pozwoli im zrozumieć jak powstaje obraz" – zachęcała kurator.
Kolejną atrakcją będzie wystawa fotografii Kuby Kowalskiego "Violet", na której pokazane zostaną, wykonane przy użyciu światła UV, zdjęcia aktów i portretów kobiet, których ciała ozdobiono bodypaintingiem. Dodatkowo, aby wzmocnić efekt wizualny, do malowideł wykorzystano farby fluorescencyjne.
"Prezentowane zdjęcia, poprzez grę skojarzeń, mają tajemniczy, podobny do natury światła, niejednoznaczny charakter" – zauważyła kurator.
Odwiedzający w Noc Muzeów Atelier Aparat Caffe będą mogli zobaczyć też wystawę "Aparat to nie wszystko", na której zaprezentowane zostaną akcesoria, które - poza aparatem - są potrzebne do wykonania fotografii. Będzie zatem można zobaczyć dawny sprzęt wykorzystywany w czasie pracy w ciemni fotograficznej, taki jak: powiększalniki, szukarki, kuwety, kopiarki, zegary ciemniowe, szczypce. Pokazane zostaną też światłomierze, czyli urządzenia, które służą pomiarowi natężenia światła.
W czasie wydarzenia zwiedzający dowiedzą się też jaką rolę i znaczenie w procesach chemicznych, jakie odbywają się w ciemni fotograficznej podczas wywoływania zdjęć, odgrywa odpowiednio dobrane światło. Pomocne w zrozumieniu mechanizmu będą pokazy wykonywania odbitek czarno-białych.
"Poprzez ekspozycje, wystawy, instalacje i pokazy postaramy się przybliżyć uczestnikom Nocy Muzeów, jak istotną rolę w całym procesie powstawania fotografii odgrywa światło. Ponadto odwiedzający będą mogli odbyć podróż po części spektrum promieniowania od UV, poprzez pasmo światła widzialnego, aż do podczerwieni" – zachęcała do odwiedzin Rejewska-Mądrzyk, która jest też prezesem Fundacji Wspierającej Rozwój Kultury "Aparat Caffe".
Fundacja Aparat Caffe jest społeczną instytucją kultury fotograficznej, która dysponuje jedną z największych w Polsce i stale powiększającą się kolekcją eksponatów muzealnych związanych z fotografią. Zbiór liczy blisko 3,5 tys. analogowych aparatów i akcesoriów fotograficznych, klisz, szklanych negatywów zdjęć i tematycznych wydawnictw. Od 2017 r. jest udostępniany poprzez tematyczne wystawy w Atelier Aparat Caffe.(PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ rosa/