19 zespołów i wykonawców z Afryki, Ameryki Południowej i Północnej, Azji i Europy wystąpi na rozpoczynającym się w środę w Gdyni Globaltica World Cultures Festival. To 15. edycja tej imprezy, adresowanej do miłośników world music i etno.
"Na Globaltice staramy się traktować wszystkich artystów równo, nikogo nie wyróżniać, ani faworyzować. Nie da się jednak ukryć, że część z nich jest mniej znana, a inni to już cenione nazwiska. Osobiście czekam z niecierpliwością na występ kilku artystów. Jest wśród nich Gaye Su Akyol z Turcji. To jest charyzmatyczna postać i bardzo sceniczna, ponieważ każdy jej koncert stanowi specyficzną kreację. Zanim zajęła się muzyką, była artystką wizualną, a jej ojciec jest uznanym malarzem tureckim, więc tę wrażliwość artystyczną ma niejako w genach" - powiedział we wtorek PAP dyrektor artystyczny Globaltica Piotr Pucyło.
Nowością tegorocznego festiwalu będzie Polish Showcase Day. Na zaproszenie organizatorów przed publicznością zaprezentuje się siedem polskich zespołów folkowych: Burónka, Fifidroki, Krzikopa, Mehehe, Sutari, Tęgie Chłopy oraz WoWaKin. Wśród widzów będzie 10 osób z zagranicy reprezentujących media, festiwale oraz targi poświęcone muzyce świata. Przedsiewzięcie jest realizowane we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza.
Po raz pierwszy w historii festiwalu przy scenie głównej w Parku Kolibki zainstalowany zostanie telebim.
Na specjalnym jubileuszowym koncercie otwarcia festiwalu w Gdyńskim Centrum Filmowym wystąpi egipsko-francuskie Trio Abozekrys. W jego skład wchodzi dwóch braci – Mohamed i Abdallah Abozekry – grających na oud i saz, bliskowschodnich lutniach. Na perkusji towarzyszy im pochodzący z Francji Bastien Thé.
Na gdyńskim festiwalu pojawi się Omara „Bombino” Moctar (właściwie Goumour Almoctar). To pierwszy w historii artysta z Nigru, który został nominowany do nagrody Grammy. Afrykański muzyk został tak doceniony za wydany w 2018 r. swój najnowszy album ”Deran”. Artysta urodził się w 1980 roku w obozie Tuaregów. Jego muzyka to mieszanka tradycyjnych elementów berberyjskich, bluesa, rock'n'rolla i reggae. Bombino współpracował z zachodnimi muzykami m.in. wraz z Keithem Richardsem i Charlie Wattsem nagrał jeden z klasycznych utworów Rolling Stones „Hey Negrita”.
Kolejny wykonawca to urodzony w zachodniej części Ghany Gyedu-Blay Ambolley, który pojawił się na muzycznej scenie w 1973 roku prezentując jazzowo-funkowo-soulową odmianę muzyki highlife, ochrzczonej później mianem simigwa-do – od tytułu jednej z jego piosenek. Obecnie ten wszechstronny muzyk ma na swoim koncie ponad 30 płyt.
Do Gdyni ze swoją orkiestrą przyjedzie najsłynniejszy bałkański trębacz Boban Marković. Zaczął naukę gry na trąbce w wieku pięciu lat, a jako 20-latek należał do grona najlepszych muzyków w byłej Jugosławii. Serb dał się poznać światowej publiczności za sprawą muzyki do takich filmów Emira Kusturicy jak „Underground” czy „Arizona Dream”.
Nowoczesną, latynoską muzykę alternatywną zaprezentuje czteroosobowa grupa Ladama. Tworzące ją kobiety pochodzą z Brazylii, Kolumbii, Wenezueli i Stanów Zjednoczonych.
W Gdyni solowy koncert wykona Adama Dramé (Burkina Faso), uważany za jednego z najlepszych afrykańskich bębniarzy w historii Czarnego Lądu. Na muzycznej scenie występuje już ponad 50 lat.
Sześcioosobowa formacja Kalascima wykorzystuje wiele tradycyjnych instrumentów z południa Włoch (dudy, ciaramella – rodzaj szałamai, launeddas – kilkustroikowy prosty klarnet, różnego rodzaju bębny obręczowe czy akordeon), a także szeroki wachlarz instrumentów perkusyjnych. Łącząc ich dźwięki z wokalem i współczesnymi narzędziami takimi jak syntezatory czy komputery grupa tworzy brzmienie o transowym charakterze.
Kim So Ra to jedna z najbardziej utalentowanych i wyróżniających się instrumentalistek w Korei Południowej. Gra na tradycyjnym bębnie z tego kraju janggu. W Gdyni pojawi się z trzema koreańskimi przyjaciółmi, również grającymi na instrumentach ludowych.
Na festiwalu wystąpi sześcioosobowa grupa wokalno-perkusyjna San Salvador z Francji. W swojej twórczości inspiruje się polifonią oksytańską (prowansalską). Wykorzystywany przez muzyków język oksytański jest blisko spokrewniony z językiem katalońskim, jednak często bezpodstawnie bywa uznawany za dialekt języka francuskiego, a w średniowieczu był używany przez trubadurów.
Najciekawsze i najbardziej taneczne rytmy z Afryki i Ameryki Łacińskiej zaprezentuje Analog Africa Soundsystem (Niemcy), który tworzą Samy Ben Redjeb i Pedo Knopp.
Polskę na festiwalu Globaltica reprezentować będzie powstały w 2014 r. w Łodzi kwartet Odpoczno.
Festiwal Globaltica potrwa do niedzieli 21 lipca.(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ itm/