Siedem zespołów i wykonawców należących do nurtu etno i world music wystąpi na rozpoczynającym się w piątek w Gdańsku 9. Festiwalu Kultur Świata "Okno na Świat". Artyści ci pochodzą z różnych kontynentów, a ich wspólnym mianownikiem jest status imigrantów.
"Festiwal promuje hasła tolerancji i dialogu międzykulturowego. Powstał po to, aby szerzyć zainteresowanie +innością+, by tę +inność+ oswajać i łączyć publiczność z artystami. Nie chodzi bowiem tylko o to, aby przyjść na koncert, ale także, by przyjąć przesłanie, jakie ta muzyka ze sobą niesie” – powiedziała w środę PAP Marta Korga-Bistram z Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku, organizującego imprezę.
Dodała, że celem festiwalu jest też integracja środowiska muzycznego imigrantów, którzy mieszkają i tworzą w Polsce.
"Stawiamy na konfrontację gatunków muzycznych i zaskakiwanie nimi w różnych twórczych kombinacjach oraz na mieszanie tradycji z nowoczesnością" – nadmieniła Korga-Bistram.
Podkreśliła, że organizowana przez NCK impreza nie jest tylko kolejnym festiwalem prezentującym artystów tworzących w gatunkach world music, etno i folk. „Zaproszonym artystom zależy bowiem nie tylko na prezentacji swojej muzyki, ale także swojej kultury i tego, co wnoszą od siebie do krajów, w których obecnie mieszkają” – wyjaśniła.
Gwiazdą gdańskiego festiwalu będzie Aurelio Martinez, muzyk, wokalista, działacz społeczny i polityk pochodzący z Hondurasu. Kultywuje w swojej twórczości spuściznę Garifuna, grupy etnicznej z Ameryki Środkowej, potomków Karibów, Arawaków i afrykańskich niewolników sprowadzonych na tamtejsze plantacje. Twórczość Aurelio łączy muzykę latynoską, karaibską oraz afrykańską. Jest pierwszym czarnoskórym członkiem Kongresu Narodowego Hondurasu. Współpracował m.in. z Orchestra Baobob z Senegalu czy z Youssou N’Dour.
Po raz pierwszy w Polsce wystąpi zespół Songhoy Blues pochodzący z Mali w Afryce Zachodniej, a obecnie tworzący w Londynie. Grupa wykonuje muzykę w stylu desert blues i punk. W 2013 r. w czasie zamieszek w Mali podczas pobytu w Bamako zespół otrzymał od muzyków z Africa Express propozycję wspólnej realizacji nagrania w klubie młodzieżowym "Maison des Jeunes". Od tej pory grupa koncertuje w wielu krajach. Debiutancki album zespołu "Music in Exile" został wydany w lutym 2015 r.
Po raz pierwszy przed polską widownią podczas festiwalu "Okno na świat" zaprezentuje się także sześcioosobowy zespół Pad Brapad z Francji, wykonujący muzykę romską i klezmerską w nowoczesnej odsłonie tzw. Urban Tzigan Music. Do brzmienia tradycyjnych instrumentów z kręgu muzyki cygańskiej (skrzypce, akordeon, altówka, kontrabas i perkusja) dodają rytm bębnów i dźwięk oldskulowego gramofonu. Debiutancki album wydali w kwietniu 2014 r.
Na festiwalu wystąpią również: wychowany w Polsce KC Nwokoye, pochodzący z Nigerii wokalista i kompozytor, łączący rhythm and blues, reggae, jazz oraz pop oraz polsko-nigeryjska formacja Ikenga Drummers, łącząca tradycyjną muzykę gospel z Afryki Zachodniej z polską muzyką ludową.
Wśród festiwalowych artystów będzie także Ifi Ude, nigeryjskiego pochodzenia polska producentka muzyczna, autorka tekstów i muzyki i wokalistka, nominowana do nagrody Fryderyk 2014 za debiut roku. Szerokiej publiczności dała się poznać dzięki udziałowi w programie Must Be the Music oraz nagraniu covera popularnego szlagieru "Nie masz cwaniaka nad warszawiaka" z afrykańskimi muzykami.
Na festiwalu wystąpi także Mamadou i Sama Yoon, nowa grupa założona przez mieszkającego w Polsce senegalskiego instrumentalistę Mamadou Diouf. W zespole gra ośmioro polskich muzyków z takich zespołów jak m.in. Daab, Hey, T.Love, Kapela ze Wsi Warszawa i Trebunie Tutki. Muzyk śpiewa w ojczystym języku wolof, w którym Sama Yoon oznacza "moja droga" lub "mój wybór". Diouf nagrał wiele płyt m.in. z zespołem Voo Voo, Tam Tam Project i Włodzimierzem Kiniorskim.
Festiwalowe koncerty odbywać się będą na plenerowej scenie na Targu Węglowym oraz w Centrum św. Jana, mieszczącym się w XIV-wiecznym kościele św. Jana.
Festiwal Kultur Świata "Okno na Świat" potrwa do niedzieli. Impreza odbywa się co dwa lata. (PAP)
rop/ dym/