Piosenki Jacka Kaczmarskiego, Jana Pietrzaka, Republiki czy Lady Pank zabrzmią w Katowicach 21 kwietnia w wykonaniu młodzieży podczas pierwszej edycji Festiwalu Piosenki „O wolności”, organizowanego przez IPN.
Do konkursu zakwalifikowano 28 wykonawców - solistów i zespołów, w sumie 65 osób. „To pierwsza edycja festiwalu, więc nie wiedzieliśmy, jakie będzie zainteresowanie, ale okazało się bardzo duże, z czego się bardzo cieszę” – powiedziała PAP pomysłodawczyni i organizatorka festiwalu Aleksandra Korol-Chudy z Biura Edukacji Narodowej katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
Festiwal jest adresowany do młodzieży szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz studentów. Jego ideą jest przypomnienie ważnych dla historii Polski utworów oraz postaci ich twórców, którzy słowem i muzyką wyrażali sprzeciw wobec systemu komunistycznego.
„IPN organizuje wiele konkursów dla młodzieży, w których można wykazać się wiedzą. Ten został zorganizowany z myślą o osobach o zainteresowaniach artystycznych. Analizując teksty tych utworów można się też wiele dowiedzieć o historii” – podkreśliła Aleksandra Korol-Chudy.
Osoby zainteresowane udziałem w konkursie musiały wskazać w zgłoszeniu, czyje utwory chcą wykonywać i krótko to uzasadnić. Obok piosenek Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego, Jana Pietrzaka pojawiły się też utwory Republiki, Maanamu, Lady Pank, Kultu czy Turbo.
Festiwal odbędzie się 21 kwietnia 2017 r. w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika. Uczestników będzie oceniać jury w składzie: naczelnik Biura Edukacji Narodowej w Katowicach Ryszard Mozgol, dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności Robert Ciupa, prof. Anna Waluga z Akademii Muzycznej w Katowicach oraz aktor Dariusz Niebudek.
Planowane jest przyznanie dwóch pierwszych nagród w kategorii solistów i zespołów; będą to vouchery do profesjonalnego studia nagrań.
Patronat honorowy nad festiwalem objął Śląski Kurator Oświaty oraz Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek.
Organizatorami wydarzenia są Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. (PAP)
lun/ agz/