Premierą opery "Don Giovanni" Wolfganga Amadeusza Mozarta w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii rozpocznie się 5 lipca Festiwal organizowany przez Polską Operę Królewską. Festiwal potrwa do 27 lipca.
Dyrygent premierowego przedstawienia Łukasz Borowicz zwrócił uwagę, że będzie to wyjątkowe wykonanie ponieważ odbędzie się w teatrze pochodzącym z XVIII w.
"Jeżeli ciągle mówimy o tęsknocie do odkrywania pierwotnego kształtu dzieł, to jedną z najważniejszych spraw, która jest nie do odtworzenia dzisiaj są obiekty, w których dzieła były pierwotnie wystawiane" - powiedział.
"Festiwal jest żniwem tego, co udało się zrobić w tym roku" - powiedział dyrektor Polskiej Opery Królewskiej Ryszard Peryt.
Publiczność będzie miała okazje zobaczyć opery wystawiane w sezonie 2017/2018. Będą to m.in. "Wesele Figara" W.A. Mozarta, "Nędza Uszczęśliwiona" M.Kamieńskiego, "Alexander i Apelles" K. Kurpińskiego. Podczas festiwalu zostanie zaprezentowane oratorium symfoniczno-jazzowe Włodka Pawlika "Pieśń o Bogu ukrytym".
Odbędą się również cztery koncerty muzyki kameralnej z cyklu "Polska liryka w Pałacu na Wyspie". Artyści, wśród których znajdą się Olga Pasiecznik, Andrzej Klimczak, Mateusz Zajdel, wykonają m.in. utwory i pieśni Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego.
Podczas koncertu muzyki renesansowej soliści Polskiej Opery Królewskiej oraz zespołu instrumentów dawnych wykonają "Hebdamos czyli siedem pieśni o stworzeniu świata" Sebastiana Fabiana Klonowica.
Festiwal zakończy Premiera opery "Thamos" W.A. Mozarta. Reżyser przedstawienia Ryszard Peryt włączył w inscenizację "Thamos" dwie kantaty masońskie Mozarta: "Die Maurerfreude" KV 471 i "Freimaurerkantate" KV 623. Reżyser zaznaczył, że w swojej wersji chciałby "przywołać +Thamosa+ w jego możliwie oryginalnej postaci czyli zakotwiczonego w estetyce starożytnego Egiptu"(PAP).
autor: Olga Łozińska
oloz/ agz/