Czytanie "Tamtej twarzy" Polly Stenham w przekładzie Klaudyny Rozhin zainauguruje w piątek Festiwal Sztuk Czytanych w Teatrze WARSawy. Reżyserami czytań są debiutanci, z kolei publiczność wybierze tekst sztuki, której premiera odbędzie się w Teatrze WARSawy.
W wyreżyserowanym przez Damiana Josefa Necia czytaniu wystąpią: Aleksandra Justa, Magdalena Maja Kwiatkowska, Maciej Miszczak i Maciej Raniszewski.
"Martha jest alkoholiczką. Opiekuje się nią jej syn, osiemnastoletni Henry. Ojciec zostawił ich dla skośnookiej kochanki i zamieszkał w Hong Kongu. Jest jeszcze Mia, 15-letnia siostra Henry'ego, przejawiająca agresywne, aspołeczne zachowania. Za brutalne znęcanie się nad młodszą koleżanką grozi jej wydalenie ze szkoły. Oboje nienawidzą ojca. Czują się przez niego zdradzeni i opuszczeni. Natomiast między Marthą i Henrym nawiązała się dwuznaczna relacja. Toksyczny związek, w którym matka całkowicie uzależniła od siebie syna. Zazdrosna o każdą dziewczynę pojawiającą się w jego życiu wolałaby, aby Henry stał się gejem. Taki związek byłby dla niej do zaakceptowania. Tymczasem on za punkt honoru postawił sobie wyciągnięcie jej z nałogu" - napisano w streszczeniu sztuki.
Kolejnym czytaniem - również w piątek - będzie prezentacja fragmentów tekstów Tanji Diers i Madsa Madsena pt. "Livingdead albo Upiory Teraźniejszości" w tłumaczeniu Pawła Partyki. Za reżyserię odpowiada Karolina Szczypek. Wystąpią Magdalena Dębicka, Magdalena Osińska i Sebastian Grygo.
"+Lubię filmy+. +Ja też lubię filmy+. Ów niewinny dialog otwiera dramat, który jest krytycznym głosem w kwestii kryzysu uchodźczego w Europie. Po krótkiej wymianie zdań trójka bezimiennych bohaterów dochodzi do wniosku, że film z precyzyjnie skonstruowanym scenariuszem potrafi w nich wzbudzić silniejsze (+długodystansowe+) uczucia niż rzeczywiste wydarzenia. Dlatego postanawiają nakręcić film o zombie, czyli o uchodźcach" - czytamy w zapowiedzi.
26 października o godz. 16 rozpocznie się czytanie tekstu "Dzwonię do moich braci" Jonasa Hassena Khemiriego w przekładzie Haliny Thylwe. Reżyserii podjęła się Marta Malinowska. Scenografię zaprojektowała Iga Koclęga, a muzykę opracowała Dominika Jarosz. Wystąpią Paulina Fonferek, Katarzyna Kucharska i Mateusz Trembaczowski.
"Amor, urodzony w Szwecji syn imigranta tunezyjskiego pochodzenia, dowiaduje się o wybuchu samochodu w centrum miasta. Nie ma z tym nic wspólnego, ale szybko dają o sobie znać jego wewnętrzni podszeptywacze: nie włączać telewizora, nie czytać gazet, nie odbierać telefonu, siedzieć cicho, przeczekać, zachowywać się normalnie, nie ściągać podejrzeń. Z domu wyciąga go potrzeba zgłoszenia reklamacji wiertarki. Wychodzi z nożem, +tak dla towarzystwa+. Wie, że musi uśmiechać się do wszystkich, przepraszać, że istnieje. Tak zaczyna się bolesna wędrówka Józefa K. naszych czasów po różnych stanach świadomości i przerażonego myślą, że w atmosferze islamofobii ktoś zidentyfikuje go z zamachowcem" - napisano w streszczeniu.
Następnie przeczytana zostanie sztuka "Incognito" Nicka Payne'a w przekładzie Rubi Birden. Za reżyserię odpowiada Kamila Straszyńska. Wystąpią: Karolina Porcari, Helena Urbańska, Dominik Gorbaczyński i Jakub Kamieński.
"Bodaj największą zagadką wszech czasów jest szarawa, galaretowata masa ważąca niewiele ponad kilogram. Mózg zawiaduje całym organizmem. Mogłoby się wydawać, że mechanizm działania owego organu jest od dawna znany, ale do tej pory zdarzają się przypadki, które wprawiają neurologów w zdumienie. Mózg Alberta Einsteina stał się obiektem fascynacji wszystkich patologów na świecie. Ale i przypadek niejakiego Henry'ego, któremu w czasie zabiegu uszkodzono ośrodek pamięci krótkotrwałej, prowokuje do zadawania fundamentalnych pytań dotyczących ludzkiej tożsamości. Utwór brytyjskiego autora to neuronalna poezja, pełna nawiązań do nauk przyrodniczych, lecz wciąż stawiająca na pierwszym miejscu człowieka jako istotę społeczną" - czytamy w informacji o tekście.
W niedzielę o godz. 16 rozpocznie się czytanie "Wywiadu" Stephana Lacka wg filmu Theo van Gogha i Theodora Holmana w przekładzie Marka Szalszy. Reżyseria - Anika Idczak. Wystąpią Martyna Szymańska i Adam Graczyk.
"Redaktor działu politycznego Pierre Peters jest wściekły. Rząd chce podać się do dymisji, a tymczasem redaktor naczelny zleca mu przeprowadzenie wywiadu z gwiazdą srebrnego ekranu Katją Schuurman. Pierre nie przygotowuje się do wywiadu. Atrakcyjna aktorka, ulubienica brukowej prasy, czuje się zlekceważona. I tak nieudany wywiad zmienia się w psychologiczny pojedynek, w którym szala zwycięstwa przechyla się raz na jedną, raz na drugą stronę. Gra prawdy i fałszu, szczerości i pozorów, pełna pułapek, podchwytliwych pytań, prowokacji, kłamstw i współczucia" - czytamy w streszczeniu. Sztuka powstała na podstawie filmu holenderskiego reżysera Theo van Gogha, zamordowanego jesienią 2004 r. przez muzułmańskiego fundamentalistę.
Drugim niedzielnym czytaniem będzie lektura węgierskiego dramatu o współczesnej młodzieży pt. "Sklep internetowy" Akosa Nemetha w tłumaczeniu Miłosza Cybuli i Jolanty Jarmołowicz. Za reżyserię odpowiada Kinga Chudobińska. Scenografię zaprojektowała Feliksa Żurawska. Wystąpią: Julia Borkowska, Bernadetta Statkiewicz, Angelika Stokłosa i Ignacy Martusewicz.
Festiwal jest współorganizowany przez Agencję Dramatu i Teatru ADiT. (PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ pat/