Należąca do Grzegorza Hajdarowicza spółka Wydawnictwo Przekrój wycofała się z przekazania tygodnika "Przekrój" specjalnie powołanej fundacji, która miała się zająć jego wydawaniem – poinformował Jarosław Knap, który odpowiadał za stworzenie fundacji. W poniedziałek w Krakowie miała odbyć się konferencja prasowa, na której Knap chciał zaprezentować plany nowego wydawcy dotyczące czasopisma. Konferencja została w ostatniej chwili odwołana, a do mediów trafiło oświadczenie Knapa.
Napisał w nim m.in. „Dzisiaj bezpośrednio przed aktem powołania fundacji, która miała przejąć wydawanie +Przekroju+, otrzymałem informację o wycofaniu się z transakcji przez Wydawnictwo Przekrój”.
„W związku z tym zaprzestaję wszelkich działań związanych z tworzeniem nowego +Przekroju+. Bardzo przepraszam wszystkich, którzy zaangażowali się w misję tworzenia +Przekroju+. Zarówno fundatorów, środowiska nauki i kultury jak i dziennikarzy i publicystów” - dodał.
W rozmowie z PAP Knap powiedział, że "jedyne, co w tej sytuacji może zrobić, to zrezygnować ze współpracy z Gremi Media”. W spółce należącej do Hajdarowicza pełnił on ostatnio funkcję członka rady nadzorczej.
Spółka Gremi Media w poniedziałkowym komunikacie poinformowała, że prace nad powołaniem Fundacji „Przekrój" zostały wstrzymane w związku z poważnym zainteresowaniem ze strony inwestora. „Obecnie prowadzone rozmowy dają szansę magazynowi +Przekrój+ na rozwój w innym wydawnictwie” - napisano.
Według przekazanych informacji, Gremi Media prowadzi zaawansowane rozmowy dotyczące sprzedaży innemu wydawcy marki "Przekrój". Nazwa tego podmiotu nie została na razie ujawniona.
Tygodnik ilustrowany "Przekrój" ukazywał się w Krakowie od 1945 r. Twórcą pisma i jego redaktorem naczelnym był przez 24 lata przybyły z Warszawy do Krakowa Marian Eile, - dziennikarz, malarz i scenograf. Z "Przekrojem" współpracowali m.in.: Maria Dąbrowska, Jarosław Iwaszkiewicz, Jan Brzechwa, Kazimierz Wyka, Sławomir Mrożek, Jerzy Waldorff, Konstanty Ildefons Gałczyński i Jan Błoński. W połowie lat 70. tygodnik osiągał rekordowe nakłady ponad 700 tys. egzemplarzy
W 2002 r., po zakupie tytułu przez szwajcarski koncern Edipresse Polska, redakcja została przeniesiona do Warszawy. W 2009 roku pismo kupił krakowski przedsiębiorca Grzegorz Hajdarowicz. Dwa lata później redakcję przeniesiono z powrotem do Krakowa. Pismo miało charakter społeczno-kulturalny. Według danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy za czerwiec tego roku sprzedaż ogółem tygodnika wynosiła 17.889 egzemplarzy, a rozpowszechnianie płatne razem - 23.229. (PAP)
rgr/ abe/ mag/