Zwiedzanie teatru, wystawa fotograficzna i premierowa prezentacja archeologicznych znalezisk dokonanych w czasie budowy - m.in. te atrakcje przygotowano z okazji obchodzonej w sobotę pierwszej rocznicy istnienia Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.
Gdański Teatr Szekspirowski został otwarty 19 września ub.r.
Jak poinformowała rzecznik prasowa teatru Magdalena Hajdysz, z okazji pierwszej rocznicy istnienia sceny w sobotę od rana do późnego wieczora gospodarze teatru zapraszają gdańszczan na bezpłatne zwiedzanie obiektu. Można m.in. obejrzeć niedostępne na co dzień zaplecze techniczne, w tym poznać mechanizm otwierający dach teatru.
W kilku zakątkach obiektu zwiedzający spotkają artystów - performerów, a także muzyków. Urodzinowi goście będą też mogli obejrzeć inspirowane przestrzeniami Teatru Szekspirowskiego prace studentów Pracowni Scenografii Wydziału Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Gościom po raz pierwszy zaprezentowane zostaną fragmenty niemal 400-letnich fundamentów Szkoły Fechtunku, która niegdyś istniała na terenie działki zajmowanej przez teatr. Wśród urodzinowych propozycji znajdzie się również gra terenowa.
Od momentu otwarcia Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego w obiekcie miało miejsce 98 spektakli i 27 koncertów. Na wszystkie wydarzenia sprzedano w sumie 58 tys. biletów, a jedna impreza gromadziła średnio nieco ponad 460 widzów.
Sztandarową imprezą młodej gdańskiej sceny jest organizowany już od kilkunastu lat (przed otwarciem teatru miał on miejsce w innych obiektach) Festiwal Szekspirowski. Na tegoroczną edycję imprezy złożyło się 56 wydarzeń, które zgromadziły prawie 8,8 tys. widzów
Na scenie wystawiały swoje spektakle m.in. Teatr Narodowy w Warszawie, Narodowy Stary Teatr z Krakowa, Wrocławski Teatr Pantomimy, Teatr im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem, Krakowski Teatr Scena STU, Teatr SOHO i Teatr Centrala z Warszawy. W najbliższych planach są pokazy przedstawień zrealizowanych m.in. przez warszawski Teatr Polonia i białostocki Teatr im. Węgierki.
We współpracy z gdańskim Teatrem Wybrzeże Teatr Szekspirowski przygotował własną produkcję - „Wesołe kumoszki z Windsoru”, które – na 34 przedstawieniach - obejrzało dotąd 18,6 tys. widzów.
Sztandarową imprezą młodej gdańskiej sceny jest organizowany już od kilkunastu lat (przed otwarciem teatru miał on miejsce w innych obiektach) Festiwal Szekspirowski. Na tegoroczną edycję imprezy złożyło się 56 wydarzeń, które zgromadziły prawie 8,8 tys. widzów.
Specjalnością teatru są też lekcje szekspirowskie i warsztaty oraz imprezy prezentujące kulturę wybranych krajów. Urządzono już tydzień brytyjski, flamandzki i rumuński, a także weekend japoński. W planach na kolejny rok są podobne spotkania z kulturą Litwy, Gruzji, Hiszpanii i Niemiec.
W ub. roku w teatrze koncertowali m.in. Fisz Emade, Gaba Kulka, Mela Koteluk czy Dorota Lulka. W planach są m.in. koncerty Smolika, Lao Che i Krystyny Stańko.
Zlokalizowany w ścisłym historycznym centrum Gdańska Teatr Szekspirowski jest pierwszym budynkiem teatralnym w Polsce z otwieranym dachem, co umożliwia granie spektakli przy świetle dziennym, jak w czasach renesansu.
Budynek zaprojektował Renato Rizzi z Włoch - autor m.in. Pałacu Sportu we włoskim Trento i Muzeum Egipskiego w Kairze. W GTS znajdują się trzy rodzaje scen. Widownia teatru, w zależności od układu sceny, ma od 480 do 595 miejsc. Na potrzeby przedstawień teatralnych może też służyć mur wokół teatru - długi na 265 i wysoki na sześć metrów.
Pomysł budowy Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku sięga 1991 r., kiedy to z inicjatywy anglisty, prof. Jerzego Limona (dziś dyrektora teatru) powstała Fundacja Theatrum Gedanense pod patronatem księcia Walii Karola i Andrzeja Wajdy. Kamień węgielny pod budowę placówki wmurowano we wrześniu 2009 r., budowa rozpoczęła się w marcu 2011 r.
Teatr powstał w miejscu, w którym w XVII w. działała podobna instytucja pod nazwą Szkoła Fechtunku: wystawiano w niej m.in. sztuki Williama Szekspira. Po rozebraniu obiektu w 1740 r. w jego miejscu powstał inny teatr, zwany Komedienhaus, który funkcjonował do początku XIX w. (PAP)
aks/ gma/