Koncertem japońskiego śpiewaka prof. Seiichiro Sato w Muzeum Manggha w Krakowie uczci we wtorek Japoński Dzień Szacunku dla Starszych. W repertuarze znajdą się utwory kompozytorów z Kraju Kwitnącej Wiśni. Nie zabraknie też dzieł Fryderyka Chopina i Carla Loewego.
Japończykowi akompaniował będzie, na pianinie, jego młody rodak Aruto Matsumoto.
„Dzień Szacunku dla Starszych jest ważnym świętem w Japonii. Osoby starsze cieszą się szczególnym respektem w tym kraju. Wynika to po części z zasad systemu religijno-filozoficznego funkcjonującego w Japonii. Z drugiej strony seniorzy są tą grupą, której globalny kryzys ekonomiczny nie dotknął, a więc zamożniejsi niż ich rówieśnicy w innych częściach świata” – powiedziała PAP Katarzyna Nowak z Muzeum Manggha. Dodała, że sytuacja starszych ludzi w Kraju Kwitnącej Wiśni jest też znacznie lepsza niż sytuacja tej samej grupy wiekowej w Polsce. Japończycy mają szeroki wybór atrakcji przeznaczonych specjalnie dla nich. Są to m.in. wydarzenia kulturalne, warsztaty edukacyjne, zajęcia sportowe, wycieczki zagraniczne.
Prof. Seiichiro Sato jest japońskim śpiewakiem (głos bas–baryton). Jest ceniony nie tylko w swojej ojczyźnie, ale i w Niemczech, Francji i Szwajcarii. W Europie wielokrotnie występował w operach Wagnera i Mozarta. Wykonywał pieśni do kompozycji m.in. Schuberta i Wolfa, a także do słów Szekspira, Goethego i Heinego.
Przedstawicielka muzeum przypomniała również, że Japonia ma najwyższą średnią wieku życia na świecie – ponad 83 lata. Ok. 25 proc. japońskiej populacji to osoby starsze, podczas gdy dzieci poniżej 15. roku życia jest prawie o połowę mniej.
Japoński Dzień Szacunku dla Starszych, czyli Keiro no hi, obchodzony jest od 1954 roku. W 1966 roku został wpisany do kalendarza świąt państwowych. Z tej okazji w połowie września w różnych częściach Japonii odbywają się festyny i przyjęcia dla seniorów. Celem święta jest "oddać cześć i okazać miłość starszym ludziom, którzy przez długie lata poświęcali swój czas społeczeństwu oraz uszanowanie ich wieku".
Prof. Seiichiro Sato jest japońskim śpiewakiem (głos bas–baryton). Jest ceniony nie tylko w swojej ojczyźnie, ale i w Niemczech, Francji i Szwajcarii. W Europie wielokrotnie występował w operach Wagnera i Mozarta. Wykonywał pieśni do kompozycji m.in. Schuberta i Wolfa, a także do słów Szekspira, Goethego i Heinego. W Japonii popularyzuje twórczość niemieckiego kompozytora Carla Loewego.
Sato odbywa tournee po Polsce, które ma promować pieśni japońskie oraz przypominać kompozycje Loewego. Oprócz Krakowa na trasie koncertowej znalazł się m.in. Płock i Warszawa. (PAP)
bko/ abe/