Gitarzysta John Scofield i pianista John Medeski będą gwiazdami gali finałowej Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta. Podczas koncertu 28 lipca w Krakowie zagrają utwory Seiferta i poświęconą mu kompozycję.
Celem konkursu jest przywrócenie pamięci o dorobku zmarłego w 1979 r. wybitnego skrzypka jazzowego Zbigniewa Seiferta. Jest on adresowany do skrzypków, altowiolistów i wiolonczelistów do 38 roku życia, którzy grają jazz i muzykę improwizowaną. Do przesłuchań, które odbędą się między 25 a 27 lipca w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego i są otwarte dla publiczności, zakwalifikowanych zostało 12 skrzypków z dziewięciu krajów.
Są to litewski skrzypek Tadas Desukas, rumuński skrzypek i altowiolista George Dumitriu, pochodzący z Jordanii skrzypek Layth Sidiq, hiszpański skrzypek i altowiolista Francisco Palazon Gonzalez, pochodzący z Niemiec, a na stałe mieszkający w USA altowiolista Benjamin "Benni" von Gutzeit oraz wywodzący się z włosko-francuskiej rodziny, ale zamieszkujący w USA skrzypek Mario Forte.
Polskę reprezentować będzie dwójka skrzypków - Amalia Obrębowska i Marcin Hałat. W barwach Francji w konkursie wystąpią skrzypkowie Cecile Delzant oraz Youenn Rohaut, a przedstawicielami USA będą wiolonczelista Greg Byers oraz skrzypek Gabriel Terracciano.
Młodzi muzycy będą walczyć o nagrody, których łączna pula to 17 tys. euro: 10 tys. za zajęcie pierwszego miejsca, 5 tys. – drugiego i 2 tys. za miejsce trzecie.
"Kraków pamięta o postaciach, które wyznaczały i wyznaczają rytm życia w naszym mieście. Jesteśmy wdzięczni Fundacji im. Zbigniewa Seiferta za organizację konkursu" – mówił we wtorek podczas konferencji prasowej poświęconej wydarzeniu wiceprezydent Andrzej Kulig.
Radna Małgorzata Jantos, przewodnicząca Rady Fundacji im. Zbigniewa Seiferta mówiła, że był on postacią "absolutnie wyjątkową" i choć zmarł w wieku niespełna trzydziestu trzech lat, wniósł wiele do muzyki jazzowej.
W jury tegorocznego konkursu zasiądą skrzypkowie Mark Feldman, Dominique Pifarely i Michał Urbaniak oraz wiolonczelista Erik Friedlander. W tym roku ze względu na bardzo wysoki poziom nadesłanych nagrań do konkursu zakwalifikowano nie dziesięciu, a 12 młodych muzyków.
Przesłuchania składać się będą z dwóch etapów: półfinałów z udziałem wszystkich 12 artystów oraz finału, do którego decyzją jury przejdzie już tylko piątka najlepszych. W każdym etapie muzycy są zobowiązani do wykonania jednego utworu Zbigniewa Seiferta. Wszystkim towarzyszyć będzie trio Dominika Wani.
Laureaci konkursu wystąpią w pierwszej części koncertu galowego, który 28 lipca odbędzie się w Kijów Centrum. W drugiej części miłośnicy jazzu usłyszą pianistę Johna Medeski i gitarzystę Johna Scofielda, który w 1978 r. nagrał ze Zbigniewem Seifertem płytę "Passion" - ostatni studyjny, autorski krążek polskiego skrzypka.
"To swoista klamra. W 1978 r. w Nowym Jorku była nagrywana płyta +Passion+ Zbigniewa Seiferta, w 2018 r. mamy w Krakowie koncert z jego kompozycjami" - mówiła prezes Fundacji im. Zbigniewa Seiferta Aneta Norek-Skrycka. Scofield i Medeski zagrają w Krakowie z Big Bandem Konglomerat pod dyrekcją Nikoli Kołodziejczyka.
Fundacja oprócz organizacji konkursu stara się popularyzować muzykę jazzową i dorobek Seiferta, wydając płyty. Do tej pory opublikowane zostały dwie z archiwalnymi nagraniami artysty "Solo Violin" i "Variospheres: Live in Solothurn", album Atom String Quartet "Seifert" oraz solowe krążki Mateusza Smoczyńskiego "Metamorphoses" (zwycięzcy konkursu w 2016 r.) i Dawida Lubowicza "Inside" (zdobywcy 3. miejsca w konkursie w 2014 r.).
Konkurs organizowany przez Fundację im. Zbigniewa Seiferta, odbywa się w Krakowie co dwa lata na przemian z międzynarodowym konkursem gitarowym dedykowanym pamięci Jarosława Śmietany. Jego dotychczasowymi laureatami byli Bartosz Dworak (2014) i Mateusz Smoczyński (2016).
Zbigniew Seifert współpracował m.in. z Jackiem DeJohnette, Johnem Scofieldem i grupą Oregon. Przez pięć lat grał w Kwintecie Tomasza Stańki, a po rozwiązaniu tego zespołu kontynuował karierę w Niemczech. Żył niespełna 33 lata, zmarł w lutym 1979 r. na zawał serca w Szpitalu Onkologicznym w Buffalo.(PAP)
autor: Małgorzata Wosion-Czoba
wos/ wj/