486 bibliotek publicznych znajdujących się na wsi lub w małych miejscowościach zakwalifikowało się do kolejnej edycji Programu Rozwoju Bibliotek; na uczestników programu czeka sprzęt informatyczny, szkolenia, granty - informuje Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Program Rozwoju Bibliotek, realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, to ogólnopolskie przedsięwzięcie, którego celem jest wzmocnienie potencjału bibliotek publicznych znajdujących się na wsiach i w małych miastach do 20 tys. mieszkańców. Takich bibliotek w całym kraju jest ponad 6500, z czego 3327 skorzystało już z programu.
Nabór nowych uczestników programu miał charakter konkursu - biblioteki musiały złożyć wnioski, które oceniła komisja konkursowa. "Komisja wykonała ogromną pracę – do programu aplikowało ponad 570 placówek bibliotecznych ze 195 gmin. Punkty były przyznawane między innymi za dotychczasowe działania bibliotek. Szczególną uwagę zwracały te wnioski, w których biblioteki opisywały przykłady współpracy z lokalnymi instytucjami i organizacjami – partnerami biblioteki, a także działania angażujące mieszkańców" - zaznaczył Rafał Kramza, prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, dyrektor Programu Rozwoju Bibliotek.
Ludzie starsi przynoszą do bibliotek dokumenty, listy i zdjęcia ważne dla rozwoju miejscowości i wspólnie z bibliotekarkami dokumentują lokalną historię. W bibliotekach uczą się także obsługi komputera, między innymi na kursach, które organizują biblioteki uczestniczące w Programie Rozwoju Bibliotek.
Nowi uczestnicy Programu Rozwoju Bibliotek - podobnie jak biblioteki biorące już udział w programie - otrzymają komputery, laptopy, urządzenia wielofunkcyjne, drukarki A3, projektory multimedialne, ekrany i aparaty cyfrowe. Na bibliotekarzy czekają też szkolenia: warsztat planowania rozwoju biblioteki, szkolenia informatyczne i kursy specjalistyczne, dzięki którym dowiedzą się, jak prowadzić swoją placówkę w nowoczesny sposób, jak sprawdzić, co ludzie chcą robić w bibliotece i jak dopasować ofertę biblioteki do ich potrzeb.
Z badań przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego wynika, że z bibliotek publicznych korzysta ponad 30 proc. mieszkańców małych miejscowości. Dla młodych ludzi biblioteka to przede wszystkim miejsce spotkań i spędzania wolnego czasu. Oglądają tu filmy, dyskutują o książkach, grają na komputerze, mogą wziąć udział w warsztacie fotograficznym czy kółku teatralnym. Blisko 700 tysięcy dorosłych osób załatwia w bibliotekach codzienne sprawy. Przychodzą tu, żeby zapłacić przez internet rachunki, sprawdzić rozkład jazdy autobusów, dowiedzieć się, w jakich godzinach przyjmuje lekarz. Biblioteka pomaga im także w poszukiwaniu pracy. 100 tysięcy mieszkańców małych miejscowości wykorzystuje komputery w bibliotekach do pisania życiorysów, listów motywacyjnych lub do kontaktowania się z pracodawcami.
Ludzie starsi przynoszą do bibliotek dokumenty, listy i zdjęcia ważne dla rozwoju miejscowości i wspólnie z bibliotekarkami dokumentują lokalną historię. W bibliotekach uczą się także obsługi komputera, między innymi na kursach, które organizują biblioteki uczestniczące w Programie Rozwoju Bibliotek. Biblioteki oferują zajęcia komputerowe nie tylko dla seniorów - uczestniczą w nich również np. bezrobotni. Prawie 250 tysięcy mieszkańców małych miejscowości właśnie w bibliotece po raz pierwszy zetknęło się z nowoczesnymi technologiami.
Program Rozwoju Bibliotek z budżetem 28 milionów dolarów (środki pochodzą z grantu, który Fundacja Billa i Melindy Gates przekazała Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności) rozpoczął się w 2009 roku i początkowo zaplanowany był na pięć lat, miał się więc zakończyć w roku 2013. Budżet programu zwiększono jednak o 5 milionów dolarów, co pozwala na przedłużenie go do 2015 r. (PAP)
dsr/ aszw/ ls/