W cyklu koncertów 2. „Portu Kultury” 22 maja na barce nad Wisłą wystąpi wokalista i kompozytor Baasch. Streaming koncertu dostępny będzie na Fb i kanale YouTube Narodowego Centrum Kultury (NCK) - poinformowano na Twitterze NCK.
"Baasch – jeden z najbardziej oryginalnych artystów na polskiej scenie electro – wplata industrialny chłód i EDM-owy trans w świetnie skomponowane, zapadające w pamięć piosenki. Jego znakiem rozpoznawczym są chwytliwe, mroczne melodie, intrygujące, niebanalne teksty i hipnotyzujący wokal" - napisano o artyście na stronie NCK.
"Producent, kompozytor, wokalista, autor muzyki do nagradzanego filmu +Płynące wieżowce+ Tomka Wasilewskiego, spektaklu krakowskiego teatru Stara Łaźnia +Autogiografia na wszelki wypadek+ w reż. Michała Buszewicza i wideo-spektaklu +Balladyna+ w reż. Oskara Sadowskiego" - czytamy w informacji.
Przypomniano, że wystąpił w wielu projektach muzycznych, współpracując m.in. z Rysami, Noviką, Bokką, Agimem, Zamilską, Sonar Soul oraz Mary Komasą. "Otwierał koncerty Tricky'ego i Bloodgroup" - dodano.
Jak zaznaczono, "w utworach poza Baaschem słychać stałych współpracowników artysty – Roberta Alabrudzińskiego na perkusji, Aleksandra Żurowskiego na syntezatorach oraz Tomasza Mreńcę na skrzypcach". "Za mix i mastering albumu odpowiedzialny jest AGIM, jeden z najbardziej znanych polskich DJ-ów i producentów muzyki elektro, znany ze współpracy choćby z Brodką" - wyjaśniono.
"To już druga edycja wydarzenia. W 2020 r. na naszej scenie wystąpili, m.in.: Mikromusic, Tomek Makowiecki, Misia Furtak oraz zespół Tęskno. W +Porcie Kultury+ odbyła się premiera ich singla +Zabierz mnie do morza+ – nowej wersji utworu Adama Repuchy, nagranego na zlecenie NCK, w związku ze stuleciem odzyskania przez Polskę dostępu do Bałtyku" - przypomniano na stronie NCK.
Jak wyjaśniono, w tym roku zaplanowano osiem koncertów, podczas których zagrają reprezentanci różnych nurtów muzycznych - "od jazzu przez folk i hip-hop po zaawansowaną elektronikę".
"W związku z ograniczeniami wynikającymi z sytuacji epidemiologicznej, koncerty odbędą się bez udziału publiczności. Będzie można w nich uczestniczyć wirtualnie – oglądając transmisję na naszej stronie, fanpage'u i kanale na YouTube" - czytamy w informacji.
Podkreślono, "że każdy koncert będzie uzupełniony wywiadem z artystami przeprowadzonym przez gospodarzy cyklu red. Piotra Metza i dyrektora NCK Rafała Wiśniewskiego". "Taka formuła umożliwi widzom poznanie twórczości i sylwetek muzyków – młodych, ale już uznanych i zdobywających coraz większą popularność" - napisano.
Koncert rozpocznie się 22 maja o godz. 20. Streaming dostępny jest na Fb NCK oraz kanale YouTube NCK.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ dki/