Licząca 72 lata PWST w Krakowie, z nowym rokiem akademickim zmienia nazwę na Akademię Sztuk Teatralnych. Będzie też mieć nowe logo i nowego patrona, którym został dramaturg i malarz Stanisław Wyspiański, autor "Wesela".
We wrześniu 2016 r. senat PWST przegłosował zmianę nazwy uczelni, a w czerwcu 2017 r. minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, wyraził zgodę na zmianę nazwy i patrona. Dlatego nowy rok akademicki 2017-18, krakowska PWST rozpocznie już jako Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego. Dotychczasowy patron uczelni - Ludwik Solski, pozostanie patronem Wydziału Aktorskiego.
"Jesteśmy prawdziwą akademią, jednak bardzo specyficzną, bo to uczelnia artystyczna, a jako artyści – bywamy nieco wywrotowi, jak to nasze +A+ w nowym logo uczelni, które nawiązuje do maski, ale wzbudza też skojarzenia z rzutem sceny, czy okiem kamery, które patrzy w przyszłość. Logo występuje w połączeniu z dźwiękiem, który przypomina wyważanie zardzewiałych drzwi" – powiedziała dziennikarzom rektor uczelni, prof. Dorota Segda. "Mamy nową szatę graficzną naszych plakatów oraz identyfikacje budynków - wzdłuż ul. Straszewskiego są teraz rozmieszczone zdjęcia z logiem uczelni i cytatami z literatury. Każdy spacerujący Plantami i jadący tramwajem mieszkaniec Krakowa widząc je, będzie już teraz wiedział gdzie mieści się uczelnia aktorska i nasz teatr" - dodała Segda.
Władze szkoły chcą, by Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego odnalazła i potwierdziła swoją mocną - ugruntowywaną od lat - pozycję na mapie polskich uczelni. Wspólnie z rektorami innych uczelni artystycznych starają się o uwzględnienie specyfiki takich szkół w nowej ustawie o szkolnictwie wyższym i nauce.
"Nowa ustawa została tak sformułowana, by polska nauka wróciła na rynek międzynarodowy, ale my cały czas podkreślamy to, że polska sztuka nie musi tam wracać, bo ona tam cały czas jest i ma swoje miejsce. Dorobek międzynarodowy naszej uczelni jest bardzo bogaty. Nie jesteśmy tylko szkołą zawodową, ale uczelnią humanistyczną, która ma uprawnienia akademickie do nadawania stopni i tytułów naukowych i kształci nie tylko aktorów i reżyserów, ale humanistów i artystów - przyszłą polską inteligencję. W czerwcu 2017 r. o 30 indeksów naszej uczelni ubiegało się aż 1108 studentów, dla których możliwość studiowania tutaj, to jak wygrany los na loterii" – podkreśliła Segda.
W najbliższym roku akademickim planowane są następujące przedstawienia dyplomowe: sztuka "Efekt" Lucy Prebble, w reż. Agnieszki Glińskiej oraz adaptacja prozy Doroty Masłowskiej "Kochanie zabiłam nasze koty" - spektakl muzyczny w reż. Rafała Dziwisza.
W listopadzie odbędzie się 7. Forum Młodej Reżyserii, na którym zostanie zaprezentowanych 16 prac studentów reżyserii polskich szkół teatralnych. A 26 listopada odbędzie się "Dzień z Patronem" - Stanisławem Wyspiańskim i pokazy prac egzaminacyjnych studentów - sceny z "Wesela" Wyspiańskiego. Szkoła będzie także kontynuować cykl spotkań "Wykłady na Scenie Świata", z udziałem m.in. Bogdana de Barbaro, Ewy Łętowskiej i Andy Rottenberg.
Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie posiada 5 wydziałów: Wydział Aktorski i Wydział Reżyserii Dramatu w Krakowie, Wydział Aktorski i Wydział Lalkarski w Filii we Wrocławiu oraz Wydział Teatru Tańca w Bytomiu. Filia PWST we Wrocławiu prowadzi również kształcenie w ramach Podyplomowego Studium Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży.
Wydział Reżyserii wykształcił ok. stu reżyserów - są to m.in.: Mikołaj Grabowski, Krystian Lupa, Edward Lubaszenko, Anna Polony, Krzysztof Babicki, Tadeusz Bradecki, Andrzej Dziuk, Waldemar Zawodziński, Anna Augustynowicz, Grzegorz Jarzyna, Krzysztof Warlikowski. Ze szkołą związane są nazwiska takich polskich aktorów jak m.in: Juliusz Osterwa, Tadeusz Burnatowicz, Władysław Woźnik, Eugeniusz Fulde, Bronisław Dąbrowski, Jerzy Krasowski, Danuta Michałowska, Jerzy Trela, Jerzy Stuhr.
Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. L. Solskiego w Krakowie została założona w 1946 r. przez Juliusza Osterwę, w wyniku połączenia trzech działających w Krakowie studiów: Studia Aktorskiego przy Starym Teatrze, Studia Aktorskiego przy Teatrze im. J. Słowackiego oraz Studia Dramatycznego Iwo Galla. Dotychczasowa nazwa - Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego, została przyjęta w 1955 roku.
Autor: Grzegorz Kościński
Edytor: Paweł Tomczyk(PAP)
gkos/ pat/