Setki cytatów z literatury związanej z Gdańskiem jest dostępnych w projekcie internetowym pn. „Miastoczytanie”. Mapo-gra adresowana jest zarówno do gdańszczan, jak i gości odwiedzających miasto nad Motławą, którzy chcą je poznać poprzez postaci literackie.
"+Miastoczytanie+ to mapo-gra zachęcająca do spojrzenia na Gdańsk z nieco innej perspektywy, poprzez pejzaż literacki. Składa się z setek zgeolokalizowanych różnorodnych cytatów z literatury z Gdańskiem w tle" - poinformował Instytut Książki.
W komunikacie na stronie internetowej IK wyjaśniono, że "Miastoczytanie" "przygląda się różnym narracjom miejskim jednocześnie, zestawiając obok siebie fragmenty z wybranych książek w formie swego rodzaju otwartej opowieści".
"Każda przygoda rozpoczyna się od losowo wybranego punktu, a osoba eksplorująca mapę sama decyduje jaką ścieżką po Gdańsku pójdzie i tym samym jaką stworzy o nim opowieść. Za każdym razem wędrówka będzie zupełnie inna" - podkreślono.
Uczestnicy mapo-gry mają możliwość zapoznania się z cytatami dzieł różnych związanych z Gdańskiem autorów lub piszących o mieście m.in. Mieczysława Abramowicza ("Każdy przyniósł, co miał najlepszego"), Bolesława Faca ("Aureola"), Stefana Chwina ("Hanemann"), Franciszka Fenikowskiego ("Gdańska szkatułka"), Guentera Grassa ("Kot i mysz"), Stanisława Esdena-Tempskiego ("Kundel"), Brunona Zwarry ("Wspomnienia gdańskiego bówki"), Stanisława Goszczurnego (m.in. "Skrawek nieba"), Pawła Huelle (m.in. "Castorp"), Barbary Piórkowskiej ("Szklanka na pająki"), Janusza Głowackiego ("Moc truchleje"), Emmy Popik ("Królowa Salwatora") oraz Johanny Schopenhauer ("Gdańskie wspomnienia młodości").
Podróż literacką po Gdańsku można odbyć na stronie www.subjectivemap.com/miastoczytanie.
Projekt "Miastoczytanie" zrealizowano z budżetu Miasta Gdańska w ramach stypendium kulturalnego.(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ aszw/