Liczne koncerty, spotkania z uczestnikami Powstania Warszawskiego i osobami z otoczenia Jana Pawła II, nauka polskich tańców oraz wystawa przybliżająca historię naszego kraju - to tylko niektóre z atrakcji Miejskiej Strefy Kultury, jakie czekają na pielgrzymów ŚDM odwiedzających Warszawę.
Światowe Dni Młodzieży zostały podzielone na dwa etapy. Pierwszy, czyli tzw. dni w diecezjach, rozpoczął się w środę (20 lipca) i potrwa do poniedziałku (25 lipca). Drugi to wydarzenia centralne w Krakowie i jego okolicach w dniach 25-31 lipca, w których od 27 do 31 lipca uczestniczyć będzie papież Franciszek.
W Warszawie przez najbliższe dni na skwerze Hoovera przy Krakowskim Przedmieściu (od skweru ks. Twardowskiego do pl. Zamkowego) działać będzie Miejska Strefa Kultury, którą zorganizowało Centrum Myśli Jana Pawła II. Wątkami przewodnimi wydarzeń kulturalnych, sportowych i społecznych będą miłosierdzie i solidarność oraz ukazanie ich roli w spuściźnie Jana Pawła II, historii Polski i Warszawy. Udział we wszystkich tych wydarzeniach jest bezpłatny.
Dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II Norbert Szczepański zwrócił uwagę, że strefa to "przestrzeń, która umożliwia pielgrzymom poznanie miasta oraz naszej kultury". "Przedstawiamy dynamiczną Warszawę, która zna swoje korzenie i swoją tożsamość" - zaznaczył. Wiceprezydent stolicy Jarosław Jóźwiak dodał, że "również sami pielgrzymi mogą tutaj uskuteczniać swoje działania artystyczne".
Główną ekspozycją strefy jest wystawa "Jan Paweł II. Źródła" Muzeum Historii Polski i Centrum Myśli Jana Pawła II. Poprzez nowoczesną scenografię oraz narrację Jana Pawła II, odwiedzający zostaną poprowadzeni przez polską historię. Dowiedzą się m.in. o Chrzcie Polski, II Wojnie Światowej i powstaniu Solidarności. Wystawa będzie otwarta do 15 sierpnia, w godz. 10-22.
Centralnym miejscem Miejskiej Strefy Kultury będzie scena główna, na której odbędą się liczne koncerty m.in. 2TM2,3, Maleo Reggae Rockers, Arka Noego, Vavamuffin, a także codzienne pokazy i nauka tańców ludowych. Poza tym na scenie będą organizowane spotkania z ciekawymi ludźmi: ze świadkami ruchu społecznego Solidarność, z uczestnikami Powstania Warszawskiego oraz osobami z otoczenia Jana Pawła II.
Główną ekspozycją strefy jest wystawa "Jan Paweł II. Źródła" Muzeum Historii Polski i Centrum Myśli Jana Pawła II. Poprzez nowoczesną scenografię oraz narrację Jana Pawła II, odwiedzający zostaną poprowadzeni przez polską historię. Dowiedzą się m.in. o Chrzcie Polski, II Wojnie Światowej i powstaniu Solidarności. Wystawa będzie otwarta do 15 sierpnia, w godz. 10-22.
Organizatorzy we współpracy ze stołecznymi instytucjami przygotowali szereg innych ekspozycji, m.in. "Jak feniks z popiołów" - ukazującą zniszczenie i odbudowę Warszawy, "Jesteście moją nadzieją! Karol Wojtyła - Jan Paweł II do młodych" oraz "Stroje dawnej Rzeczypospolitej".
Przy skwerze ks. Jana Twardowskiego zorganizowana została Strefa Miłosierdzia, w której będą się koncentrować aktywności związane z pomocą drugiemu człowiekowi. Organizatorzy zapraszają m.in. do składania "Origami Miłosierdzia" w kształcie serca, które zostaną przekazane pacjentom warszawskich szpitali i hospicjów. Poza tym stworzone zostaną instalacje meblowe "Do-It-Yourself", które trafią do świetlicy dla dzieci i młodzieży.
Na pielgrzymów czekać będzie także Strefa Odpoczynku, w której dostępna będzie wielojęzyczna literatura i punkt gastronomiczny oraz Strefa Sportu - miejsce aktywności fizycznej połączone z działaniami charytatywnymi. Kilometry pokonane na urządzeniach sportowych - jak wyjaśnił w rozmowie z dziennikarzami wicedyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II dr Michał Łuczewski - przeliczone zostaną na złotówki na "dzieła miłosierdzia".
Poza tym goście będą mogli obejrzeć filmy w kinie plenerowym, wziąć udział w warsztatach na temat solidarności, miłosierdzia, historii Warszawy i Polski oraz dziedzictwa Jana Pawła II.
"Chcemy żeby ludzie, którzy przejdą przez Krakowskie Przedmieście poczuli się tak jak w Krakowie i odkryli ponownie dla siebie, czym jest miłosierdzie - poprzez różne dzieła miłosierdzia - i czym jest solidarność, poprzez poznawanie świadków Solidarności" - podkreślił Łuczewski.
Od 21 do 24 lipca w ramach strefy organizowane będą wycieczki tematyczne. Spacery z przewodnikiem w języku polskim, angielskim i hiszpańskim mają zaprezentować różne oblicza stolicy.
Szczegółowy program Miejskiej Strefy Kultury znajduje się na stronie www.centrumjp2.pl/sdm/miejska-strefa-kultury. (PAP)
amt/ pz/