Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie oraz Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej będą współprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - poinformowano w czwartek w komunikacie przesłanym PAP przez resort kultury.
Umowy o współprowadzeniu instytucji z Województwem Podkarpackim i Powiatem Tarnowskim podpisane zostaną 31 marca w siedzibach tych placówek. W uroczystości udział weźmie wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński - zapowiedziano w komunikacie.
"Potrzeba pełnego wykorzystania potencjału artystycznego, zapewnienie stabilnego rozwoju oraz istotne zwiększenie możliwości twórczych - to powody decyzji objęcia przez MKiDN współprowadzeniem rzeszowskiej Filharmonii" - poinformowano w piśmie. Zaznaczono, że województwo nadal sprawować będzie nadzór nad funkcjonowaniem Filharmonii oraz wykonywać kompetencje organizatora "z uwzględnieniem uprawnień ministra, wynikających z zawartej (...) umowy".
Objęcie ministerialną kuratelą Centrum Paderewskiego umożliwić ma natomiast "pełne wykorzystanie potencjału artystycznego Centrum oraz zapewnić instytucji stabilny rozwój i zwiększenie możliwości twórczych". Podkreślono, że Centrum działa na rzecz zachowania dziedzictwa narodowego i upowszechniania twórczości polskiego kompozytora, działacza niepodległościowego i polityka Ignacego Jana Paderewskiego; zwrócono uwagę na kulturotwórczą rolę instytucji.
Orkiestra Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie rozpoczęła swoją działalność w 1955 r. jako Wojewódzka Orkiestra Symfoniczna. Obecną siedzibę otrzymała w 1974 r. Filharmonia jest organizatorem Muzycznego Festiwalu w Łańcucie, a także cyklu koncertów pod hasłem "Przestrzeń otwarta dla muzyki", który odbywa się na terenie Województwa Podkarpackiego. Obecnie orkiestrę tworzy 76-osobowy zespół muzyków. W ciągu roku Filharmonia daje około 100 koncertów.
Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej powstało w 1990 r. Instytucja zajmuje się popularyzacją muzyki poważnej i kultury muzycznej, edukacją kulturalną oraz upowszechnianiem wiedzy o Ignacym Janie Paderewskim, który był właścicielem dworu w Kąśnej w latach 1897-1903. Instytucja organizuje koncerty kameralne, recitale, festiwale, kursy mistrzowskie oraz warsztaty muzyczne. (PAP)
pj/ agz/