![Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Fot. PAP/L. Szymański](/sites/default/files/styles/open_article_750x0_/public/202302/gloria%20artis.jpg?itok=gtA98iJX)
Wicepremier Piotr Gliński uhonorował medalami „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” uznanych przedstawicieli świata polskiej kultury, wyróżniających się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej oraz ochrony kultury i dziedzictwa narodowego – poinformowano na Fb resortu kultury.
"Złoty Medal – najwyższe odznaczenie resortowe otrzymał Zbigniew Makarewicz, Srebrny - Jerzy Werszler zaś Brązowymi Medalami uhonorowani zostali: Andrzej Dudek–Dürer i Witold Liszkowski" - czytamy w informacji MKiDN.
Jak wyjaśniono, "Odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej - przyznawaną osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury - otrzymał Eugeniusz Józefowski".
Przypomniano, że Zbigniew Makarewicz to rzeźbiarz, krytyk sztuki, artysta współczesny związany z formacją neoawangardową, organizator życia artystycznego, działacz społeczno-polityczny i opozycjonista. W latach 1978-81 i 1989-94 prowadził Galerię "X" we Wrocławiu.
"Poprzez różnorakie środki wyrazu: rzeźbę, instalację i happening kompiluje wielowarstwowe prace, spajające różne formuły stylistyczne i gatunki, takie jak teatr i sztuki plastyczne. Działania artysty mają nierzadko charakter ironiczny, są uszczypliwym komentarzem do oficjalnych form kultury i sztuki" - napisano.
Jerzy Werszler to grafik artystyczny i użytkowy, w szczególności projektant reklam neonowych. "Ukończył studia na Wydziale Ceramiki Artystycznej w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych we Wrocławiu" - przypomniano. "Projektant setek neonów, a także uznanych realizacji we Wrocławiu i w miastach Dolnego i Górnego Śląska. Jego neony, zwłaszcza powstałe pod koniec lat 60. i w latach 70., na stałe wpisały się w krajobraz miejski Wrocławia oraz Dolnego i Górnego Śląska" - czytamy w informacji MKiDN.
Andrzej Dudek–Dürer to fotograf, performer, artysta sztuki mediów, kompozytor i muzyk eksperymentujący z instrumentami (również własnej konstrukcji) oraz mediami elektronicznymi.
"Tworzy rzeźby - instalacje artystyczne. Swoją twórczość prezentował i prowadził wykłady m.in. w The Art Institute w Chicago, Academy of Art. College w San Francisco, Conservatorio National de Musica w Mexico City" - napisano. "W latach 70. XX wieku organizator niezależnego ruchu artystycznego w Polsce i za granicą, poprzez działalność w światowym ruchu performance i Sztuki Poczty" - dodano.
Twórczość uhonorowanego Odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej Eugeniusza Józefowskiego była prezentowana na ponad 80 wystawach indywidualnych oraz kilkuset wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. "Przeprowadził ponad 380 realizacji artystycznych w formie warsztatów twórczych. Jest autorem kilkuset publikacji naukowych i popularnonaukowych, w tym monografii, artykułów, katalogów z wystaw i warsztatów twórczych" - przypomniano w informacji.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ dki/