Kultura i sztuka po 1989 roku

22.08.2019 aktualizacja 23.08.2019

„Młody Duch Tańca” 1 września w Operze Śląskiej

Tournée spektaklu „Młody Duch Tańca” Tournée spektaklu „Młody Duch Tańca”

Spektakl baletowy pt. „Młody Duch Tańca” odbędzie się 1 września na scenie Opery Śląskiej w Bytomiu. Ta prezentacja to ostatni etap podsumowujący trzyletnią współpracę polsko-japońską.

CZYTAJ TAKŻE

Jak poinformowała w czwartek rzeczniczka bytomskiej opery Magdalena Nowacka-Goik, spektakl miał swoją prapremierę we wrześniu 2017 r. W zeszłym roku został po raz pierwszy pokazany w Japonii, jako część obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Celem projektu jest integracja polsko-japońska, szczególnie w środowisku tańca i baletu. Ważną jego częścią jest popularyzacja polskich tańców ludowych i narodowych w Japonii.

"Prezentacja wydarzenia w Bytomiu to ostatni etap podsumowujący trzyletnią współpracę polsko-japońską, jak również okazja do uczczenia wspomnianej rocznicy" – podkreśliła Magdalena Nowacka-Goik.

Spektakl miał swoją prapremierę we wrześniu 2017 r. W zeszłym roku został po raz pierwszy pokazany w Japonii, jako część obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Celem projektu jest integracja polsko-japońska, szczególnie w środowisku tańca i baletu.

CZYTAJ TAKŻE

Podczas spektaklu młodym tancerzom będzie towarzyszyć czterdziestoosobowa Koncertowa Orkiestra Dęta Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Olsztynie pod kierownictwem Janusza Cieplińskiego.

Na scenie pojawi się ponad 50 młodych tancerzy z Polski i Japonii, którzy w swym dorobku mają już wiele osiągnięć artystycznych i prestiżowych nagród.

Pomysłodawcą i reżyserem projektu jest wybitny polski tancerz i pedagog Wiesław Dudek, który zrealizował go we współpracy z ikoną japońskiego baletu, pierwszą solistką K-ballet company (Kumakawa Ballet Company) - Shoko Nakamurą.(PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL