"Return to the Voice” Teatru Pieśń Kozła, do którego reżyser Grzegorz Bral zaprosił jazzową wokalistkę Annę Marię Jopek, to jeden z polskich akcentów w Edynburgu. Polacy zaprezentują się na dwóch festiwalach – The Edinburgh Festival Fringe i Edinburgh International Festival.
"Return to the Voice”, inspirowany szkockimi pieśniami, zostanie pokazany na The Edinburgh Festival Fringe. Jeszcze przed otwarciem Fringe’a "Scottish Independence" uznało nowy spektakl Teatru Pieśń Kozła za jedno z najciekawszych wydarzeń festiwalu.
Do współpracy Bral zaprosił wokalistkę jazzowa? Annę Marię Jopek oraz kompozytorów Macieja Rychłego oraz Jean-Claude Acquaviva. Coraz rzadziej spotykany język gaelicki użyto tu w kontekście muzycznym. Produkcja "Return to the Voice” powstała na bazie archiwalnych zapisów źródłowych i materiałów pozyskanych podczas wypraw badawczych, które odbyły się w grudniu 2012 (Fort William, wyspa Skye, Edynburg, Glasgow) oraz we wrześniu 2013 (wyspy Lewis i Skye).
Spektakl poświęcony ma być tradycji i zapominaniu; prezentowany będzie w Edynburgu w ważnym dla Szkotów momencie – na dwa miesiące przed referendum, podczas którego mają zadecydować o swojej niepodległości. Premiera odbędzie się 6 sierpnia w St. Giles Cathedral. Pokazy odbywać się będą do 25 sierpnia. Partnerem projektu jest Culture.pl.
Teatr Pieśń Kozła to jeden z najczęściej nagradzanych polskich teatrów na The Edinburgh Festival Fringe – są laureatami m.in. Fringe First, Herald Archangel, Special Award/Music Theatre Matters Awards.
Na Fringe obecny będzie też polski taniec współczesny. W Dance Base swoje projekty zaprezentują Anna Nowicka – będzie to solo ”The Truth is Just a Plain Picture, said Bob” i Agata Maszkiewicz – solo "Polska".
Edinburgh International Festival odbywa się nieprzerwanie od 1947 roku, przyciągając wymagającą i wyrafinowaną publiczność. Podczas tegorocznej edycji festiwalu polska orkiestra I, Culture Orchestra wystąpi m.in. obok Royal Scottish Chamber Orchestra, Philharmonia Orchestra, London Philharmonic, Melbourrne Symphony Orchestra.
Po Szymanowskim i Lutosławskim, obecnych szczególnie w programie Edinburgh International Festival w 2012r., na festiwalu zabrzmi muzyka kolejnych polskich kompozytorów współczesnych: Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Andrzeja Panufnika. Podczas koncertu, który odbędzie się 17 sierpnia I, Culture Orchestra wykona "Sinfonię Elegiacę" (II symfonię) Andrzeja Panufnika oraz VII Symfonię „Leningradzką” Dmitrija Szostakowicza. Koncert poprowadzi dyrygent ukraińskiego pochodzenia Kirill Karabits. Podczas tournee orkiestra wystąpi z pianistami: Alice Sarą Ott i Simonem Trpceskim.
Koncert I, Culture Orchestra to nie jedyny polski punkt w programie Edinburgh International Festival 2014. 18 sierpnia melomani będą mieli okazję wysłuchać utworów Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego w wykonaniu Chóru Polskiego Radia. W programie są także koncert Piotra Anderszewskiego, który zagra muzykę Bacha, Schumanna, Schuberta oraz „Metopy” Karola Szymanowskiego. (PAP)
agz/ dym/