Mija 10 lat od premiery „Naszej klasy. Historii w XIV lekcjach” Tadeusza Słobodzianka. To pierwszy dramat, który został uhonorowany Literacką Nagrodą Nike i najczęściej wystawiana zagranicą polska sztuka w XXI w.
Dramat Słobodzianka miał swoją prapremierę 23 października 2009 r. w londyńskim National Theatre, a polska premiera odbyła się w Warszawie 16 października 2010 r. w Teatrze na Woli.
"Niezwykła historia uczniów z jednej klasy. Razem uczą się, bawią, chuliganią, wchodzą w dorosłość. Marzą, żeby zostać lotnikiem, lekarzem, gwiazdą filmową. Czytają +Trylogię+ Sienkiewicza. Chodzą na filmy z Chaplinem. Słuchają jazzu" - czytamy w opisie przedstawienia.
"Dlaczego chłopak, który wyciął serce z papieru i napisał miłosny wiersz, kilka lat później związał koleżance ręce sznurkiem i zagroził, że zastrzeli, jeśli będzie próbowała uciekać? Co się wydarzyło, że narodowość, religia i ideologia okazały się ważniejsze niż przyjaźń? Kiedy w koledze ze szkolnej ławki zobaczono Obcego? Co się stało z tamtą klasą?" - napisano na stronie teatru.
"Kiedy pisałem +Naszą klasę+ nie przypuszczałem, że będzie to sztuka tak profetyczna. Sztuka o tym, co było, okazała się diagnozą współczesnego świata. Świat wciąż próbuje przerosnąć te okropności" – mówi dziś autor dramatu, cytowany w przesłanej informacji.
"Dramat grany od Japonii przez Stany Zjednoczone po Brazylię, będzie można zobaczyć po raz pierwszy na największej scenie Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy. Jubileuszowe przedstawienia NASZEJ KLASY. HISTORII W XIV LEKCJACH odbędą się 15 i 17 października o godz. 19 na Scenie im. G. Holoubka w Pałacu Kultury i Nauki" - napisała Weronika Doboszyńska z Teatru Dramatycznego.
Reżyseria - Ondrej Spisak. Scenografię zaprojektował Frantisek Liptak, a kostiumy - Jan Kozikowski. Oprawę muzyczną przygotował Bartłomiej Woźniak. Choreografię opracowała Anna Iberszer.
Występują: Magdalena Czerwińska (Dora), Izabela Dąbrowska (gościnnie) / Agnieszka Roszkowska (Zocha), Anna Gryszkówna (gościnnie) / Aleksandra Bożek (gościnnie) / Agata Góral (Rachelka), Robert T. Majewski (Jakub Kac), Łukasz Wójcik / Marcin Stępniak (Rysiek), Mariusz Drężek (Menachem), Karol Wróblewski (Zygmunt), Marcin Sztabiński (Heniek), Leszek Lichota (gościnnie) / Sebastian Skoczeń (Władek) i Waldemar Barwiński (Abram)
Kolejne przedstawienia "Naszej klasy" zaplanowane jest na 25 listopada br.
Jubileuszowi będzie towarzyszyć wystawa w Galerii Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy. (PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ pat/