Premiera spektaklu "Nosorożec" Eugene Ionesco w reżyserii Artura Tyszkiewicza i wernisaż wystawy plakatów Henryka Tomaszewskiego odbędą się w piątek w warszawskim Teatrze Dramatycznym. Ekspozycja zainauguruje działalność Galerii Teatru Dramatycznego.
Ionesco napisał "Nosorożca" w 1959 roku. Dramat jest alegoryczną opowieścią o podatności ludzi na konformizm i zbiorową histerię.
Zamysł "Nosorożca" oparty został na groteskowej historii: pewnego dnia na ulicach Paryża pojawiają się nosorożce; codziennie ich przybywa, ale nikt nie zna przyczyny takiego stanu rzeczy. Wkrótce prawda wychodzi na jaw – to ludzie, powodowani własną słabością, strachem, konformizmem, zamieniają się w nosorożce. Ale Berenger - główny bohater - nie ulega masowym tendencjom i pozostaje człowiekiem.
Piątkowej premierze będzie towarzyszyć wernisaż wystawy "Tomaszewski w Dramatycznym", prezentującej prace jednego z najwybitniejszych twórców plakatu Henryka Tomaszewskiego.
Reżyser sztuki Artur Tyszkiewicz uważa, że sztuka Ionesco jest dramatem przede wszystkim o totalitaryzmie masy, o sile ujednolicenia, o dobrowolnym wyrzeczeniu się własnego myślenia na rzecz myślenia zbiorowego.
W spektaklu obsadził m.in. Pawła Domagałę (Berenger), Krzysztofa Ogłozę (Jan), Sławomira Grzymkowskiego (Dudard), Waldemara Barwińskiego (Botard), Andrzeja Blumenfelda (Papillon), Annę Szymańczyk (Daisy) i Magdalenę Smalarę (Pani Beuf).
Piątkowej premierze będzie towarzyszyć wernisaż wystawy "Tomaszewski w Dramatycznym", prezentującej prace jednego z najwybitniejszych twórców plakatu Henryka Tomaszewskiego.
Legendarne już dziś plakaty m.in. do "Króla Edypa" Ludwika Rene z 1961 roku z Gustawem Holoubkiem w tytułowej roli, "Juliusza Cezara" z 1971 roku i "Ślubu" Jerzego Jarockiego z 1974 roku, to tylko niektóre prace Henryka Tomaszewskiego, które artysta przygotował dla Dramatycznego i które będzie można zobaczyć na wystawie.
Tomaszewski jest również autorem plakatu do sztuki "Nosorożec" Eugene'a Ionesco, którą w 1961 roku wyreżyserowała Wanda Laskowska.
Henryk Tomaszewski (1914 – 2005) grafik, rysownik, uznawany był za jednego z najwybitniejszych twórców plakatów teatralnych i filmowych. Współpracował m.in. ze „Szpilkami” i „Przeglądem Kulturalnym”. Był nauczycielem wielu pokoleń polskich i zagranicznych grafików i laureatem wielu nagród, m.in. na: Międzynarodowej Wystawie Plakatu Filmowego w Wiedniu – pięć pierwszych nagród kolejno od 1948 roku, Międzynarodowym Biennale Sztuki w Sao Paulo – I nagroda (1963), Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie – złote medale (1970, 1988), srebrne medale (1966, 1988) oraz Międzynarodowym Biennale Plakatu w Lahti – I nagroda (1979).
Wystawa plakatów Tomaszewskiego inauguruje działalność nowo powstałej Galerii Teatru Dramatycznego. Kolejne wystawy mają być poświęcone pracom m.in. Jana Młodożeńca, Franciszka Starowieyskiego, Jana Lenicy czy Waldemara Świerzego. (PAP)
agz/ ls/