To ostatnie tygodnie na zwiedzenie Galerii Sztuki XIX Wieku Muzeum Narodowego w Warszawie przed zaplanowanymi pracami remontowymi. Od 6 września wystawa będzie stopniowo wyłączana ze zwiedzania. Chełmoński, Boznańska, Malczewski – na ponowne spotkanie m.in. z artystami trzeba będzie poczekać do grudnia.
Zmiany w Galerii Sztuki XIX Wieku zaplanowano w związku z przypadającym w 2022 roku jubileuszem 160-lecia Muzeum. Powrót pasteli Stanisława Wyspiańskiego, rearanżacja Sali Matejkowskiej, poszerzona prezentacja prac Witolda Wojtkiewicza i nowa infografika z rozbudowanym systemem komentarzy, podnoszących walor edukacyjny ekspozycji – to tylko niektóre z zaplanowanych zmian. Muzeum Narodowe w Warszawie zapowiada, że "efektem przeprowadzonych prac będzie także poprawa komfortu zwiedzania i bezpieczeństwa prezentowanych dzieł".
MNW poinformowało, że "6 września ze zwiedzania wyłączone zostaną sale wystawowe z obrazami takich twórców jak Józef Chełmoński, Jacek Malczewski, Józef Mehoffer, Aleksander Gierymski, Henryk Siemiradzki i Olga Boznańska". "Nadal dostępna dla publiczności będzie część ekspozycji z dziełami m.in. Canaletta, Bacciarellego i Matejki. Całkowite zamknięcie Galerii Sztuki XIX Wieku dla zwiedzających nastąpi 4 października. Ponowne otwarcie dla publiczności zaplanowano na grudzień br." - przekazano.
Scenariusz nowej ekspozycji zachowa dotychczasowe, główne wątki narracyjne. Dodatkowo do galerii powróci kolekcja pasteli Stanisława Wyspiańskiego.
Jak napisano, "ze względu na surowe wymogi konserwatorskie, wynikające z kruchości papierowego podłoża i nietrwałości techniki, prace artysty będą prezentowane rotacyjnie, w kilku układach". "Dzięki temu w Muzeum będzie można obejrzeć aż kilkadziesiąt pasteli i prac graficznych Wyspiańskiego. W odrębnym gabinecie będą też pokazywane dzieła innego czołowego malarza Młodej Polski, Witolda Wojtkiewicza. Dodatkowo twórczość Jana Matejki zostanie skonfrontowana z dorobkiem jego utalentowanego ucznia, Maurycego Gottlieba" - wskazano.
Galeria Sztuki XIX Wieku to jedna z najchętniej odwiedzanych wystaw w muzeum, zarówno przez widzów indywidualnych, jak i przez grupy zorganizowane oraz uczniów. Muzeum Narodowe zapewnia, że "nowa infografika ekspozycji, z rozbudowanym systemem komentarzy, ułatwi publiczności odbiór dzieł". Zwieńczeniem prac nad nową odsłoną ekspozycji będzie publikacja przewodnika w polskiej i angielskiej wersji językowej.
Muzeum Narodowe w Warszawie podało, że "prace nad nową odsłoną nie byłyby możliwe, gdyby nie zaangażowanie i pomoc PGE Polskiej Grupy Energetycznej, Mecenasa Galerii Sztuki XIX Wieku". Rearanżacja będzie odbywać się we współpracy z firmą Akzo Nobel. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ dki/